1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Курс євро зростає: причини й прогнози

Андрій Гурков16 жовтня 2015 р.

У Європі посилюється криза з біженцями, але європейська валюта не дешевшає, а дорожчає. Хоча насправді через нерішучість Федеральної резервної системи США просто дешевшає долар.

https://p.dw.com/p/1GpJt
Фото: picture-alliance/dpa

На світовому валютному ринку різко подорожчала європейська грошова одиниця. Якщо, наприклад, 22 вересня один євро коштував трохи більше 1,11 долара США, то 15 жовтня за нього під час торгів давали вже майже 1,15 долара (до кінця дня, щоправда, менше 1,14). Це - найвищий рівень за останні сім тижнів. І він суттєво вищий, ніж досягнутий у середині березня мінімум - приблизно 1,05.

Криза з біженцями Форекс не хвилює

Таким чином упордовж останнього півріччя спостерігається очевидна тенденція до зміцнення курсу європейської валюти (хоча він при цьому, звісно, суттєво коливається). На графіку валютної пари євро/долар видно, що рух вгору стає стійкішим приблизно з середини літа.

Це саме той час, коли в Європі на передній план виходить тема біженців. Їхній потік стрімко зростає, розмови про присмерк європейської цивілізації в деяких ЗМІ, особливо російських, посилюються, однак на світовий валютний ринок все це жодного враження не справляє: попит на євро зростає. Понад те, він досягає чергової кульмінації саме нині, коли в Німеччині почали послаблюватися позиції канцлерки Анґели Меркель, яку завжди сприймали як своєрідний гарант стабільності єдиної європейської валюти.

17 вересня Джанет Єллен не ризикнула почати піднімати відсоткову ставку
17 вересня Джанет Єллен не ризикнула почати піднімати відсоткову ставкуФото: Reuters/J. Ernst

У такій ситуації міжнародні інвестори ніби повинні були б позбуватися євро. Замість цього вони його активно купують. Чому? А тому, що політичні події хоч і впливають на валютні котирування, але зовсім не такою великою мірою, як заведено вважати. Ключове значення має дещо інше - фундаментальні макроекономічні фактори. Якщо для російського рубля це ціни на нафту, то для пари євро/долар - рівень відсоткових ставок, який встановлюють центральні банки.

Річ у ставках

Нині ставки у двох найважливіших валютних просторах - американському та європейському - приблизно однакові: фактично нульові. Однак якщо Федеральна резервна система США (ФРС) давно вже готує ринки до початку їх підвищення, то Європейський центральний банк (ЄЦБ), навпаки, продовжує проводити політику "кількісного пом’якшення", яка вже закінчилася в Америці, тобто закачує наддешеві гроші в економіку з метою її стимулювання.

Перспектива зростання у США відсоткових ставок, яке супроводжуватиметься зростанням дохідності американських державних облігацій (а їх купівля вважається найнадійнішим у світі способом інвестиції капіталу), і є нині тим головним фактором, який визначає попит на долар і, відповідно, курс євро в парі з ним.

27-28 жовтня у штаб-квартирі ФРС у Вашингтоні знову обговорять питання відсоткових ставок
27-28 жовтня у штаб-квартирі ФРС у Вашингтоні знову обговорять питання відсоткових ставокФото: DW/A. Passenheim

Звідси висновок, що ми нині спостерігаємо не стільки зміцнення європейської валюти, скільки послаблення американської. А воно викликане розчаруванням у тому, що керівництво ФРС на своєму засіданні 17 вересня так і не наважилося на перше з літа 2006 року підвищення відсоткової ставки, хоча чимало учасників ринку, експертів і навіть політиків різних країн закликали нарешті розпочати рух у бік нормалізації кредитно-грошової політики.

Велика спокуса продовжити гру на підвищення

Американська економіка розвивається цьогоріч настільки успішно, що глава ФРС Джанет Єллен могла б із чистим сумлінням підняти ставку. Однак вона не ризикнула цього зробити, бо остерігається, що підвищення відсоткової ставки в США призведе до подальшого відпливу капіталу з ринків, які розвиваються і похитнулися, перш за все з Китаю, де помітно вповільнюються темпи зростання і лихоманить біржі. А ослаблення великих азійських і південноамериканських економік у свою чергу може викликати гальмування всієї світової економіки - і, відповідно, негативно вплинути на Сполучені Штати.

Економічні проблеми Китаю стали очевидними ще влітку, тоді ж з’явилися й перші сумніви в рішучості ФРС. Звідси й падіння долара (зміцнення євро), яке пришвидшилося в серпні. Наприкінці серпня - на початку вересня спекулянти, які грали на підвищення євро, вирішили виявити обережність і зафіксували прибуток (долар зміцнів). Однак у ситуації, коли Єллен та її коллеги не давали очевидних сигналів, які б вказували на підвищення ставки в середині вересня, продаж доларів і купівля євро поновилися.

Що ж стосується зростання курсу євро в першій половині жовтня, то воно пояснюється тим, що дедалі більше учасників ринку переконуються: ФРС до кінця 2015 року так і не наважиться підняти ставку. У такій ситуації вигідно продавати долари і гнати євро вгору, що з усією очевидністю і спостерігалося на валютному ринку Форекс 13-15 жовтня. Різке падіння курсу євро з 1,15 майже до 1,13, яке сталося потім, свідчить про те, що спекулянти, непогано заробивши, вирішили про всяк випадок підстрахувати виграш і закрити частину позицій.

Адже 27-28 жовтня відбудеться наступне засідання керівництва ФРС, на якому можуть ухвалити рішення про підвищення ставки. Досі мало що вказує на те, що це станеться. Якщо після цієї наради Джанет Єллен не зробить заяв, які виразно вказуватимуть на підвищення ставки 15-16 грудня, то в багатьох учасників ринку може виникнути спокуса на кілька місяців продовжити з євро гру на підвищення.

Лихоманка на біржах: ризики для України?

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою