1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Ризики для угоди про асоціацію Україна-ЄС

Розмовляла Катерина Каплюк16 жовтня 2015 р.

Нідерландський політолог Адріаан Схаут розповів DW, чому варто серйозно поставитись до референдуму щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також чим загрожує діяльність євроскептиків.

https://p.dw.com/p/1Gowg
Адріаан Схаут
Адріаан СхаутФото: Privat

У середу, 14 жовтня виборча комісія Нідерландів погодилась на проведення референдуму щодо Угоди про асоціацію між Україною і ЄС, голоси на підтримку якого зібрали місцеві євроскептики. Експерт Нідерландського інституту міжнародних відносин Адріаан Схаут у розмові з DW розповів про причини та потенційні загрози проведення такого референдуму.

Deutsche Welle: У чому ви вбачаєте причини виникнення ідеї такого референдуму?

Адріаан Схаут: Однією з причин є те, що в Нідерландах відбулись зміни у законодавстві щодо референдумів та стало легше організувати референдум. Взагалі-то, група євроскептиків хотіла використати новий закон, аби організувати референдум щодо бюджету ЄС. Але оскільки Угода про асоціацію з Україною з'явилась раніше, вони обрали Угоду про асоціацію. Таким чином, причинами є зміни до закону щодо проведення референдумів та антиєвропейські настрої. Євроскептики - але не тільки вони - не хочуть, щоб євроінтеграція відбувалась нишком. Угода про асоціацію має політичну частину, у тексті якої повно розпливчастих фраз. Вони створюють враження, що це може бути такою "непомітною євроінтеграцією нишком". ЄС пропонує торгівельну угоду, але по суті це може створювати враження розширення ЄС, а розширення є тут не надто популярним.

Наскільки впливовими є організації, у яких виникла ідея референдуму?

Вони є впливовими. Це вдруге їм вдається проводити дебати щодо референдуму. Власне, вони спровокували зміни до закону, щоб можна було легше організувати дорадчий референдум у Нідерландах. Таким чином, перше, чого вони справді досягли - це зміни до законодавства для проведення референдумів, а тепер друге, що вони роблять - закликають до референдуму. Їм було потрібно 300 тисяч підписів. Коли було погоджено закон про проведення референдумів, ніхто не думав, що можна буде так легко зібрати 300 тисяч голосів. Але вони змогли зібрати навіть більше 430 тисяч підписів.

Яким чином цей референдум може вплинути на Угоду про асоціацію Україна-ЄС?

Уряду потрібно буде відповідно до закону визначитися зі скасуванням Нідерландами підтримки Угоди про асоціацію. Парламент може або скасувати раніше ухвалене рішення про ратифікацію або ж може вирішити не скасовувати її, оскільки референдум є лише рекомендаційним. Це залежить від явки на референдумі: якщо вона буде високою та багато людей проголосують проти угоди про асоціацію, уряд Нідерландів може слідувати результатам референдуму. У такому разі це може означати, що Угода про асоціацію більше не буде дійсною, щонайменше у нинішньому вигляді. Відповідно до мого сценарію, угода про асоціацію набере чинності на попередній основі в січні. І якщо референдум завершиться голосуванням "проти", тоді політичну частину угоди, яка є дуже короткою, але й досить слабкою, потрібно буде переглянути. Та основу угоди, її економічне ядро можна буде зберегти. Це питання може бути дуже чутливим між Польщею та Нідерландами, оскільки Польща підтримує політичне посилання на подальшу інтеграцію України, тоді як це може бути скасоване, аби вирішити проблему з можливим "ні" в Нідерландах.

Чи є в Нідерландах політики чи активісти, які можуть виступити на підтримку Угоди про асоціацію?

Потрібно бути обережним у цьому питанні. У нас є питання щодо того, чи взагалі референдум є хорошою ідеєю. Тому це стосується не лише Угоди про Асоціацію, але й чи матимемо ми референдуми як інструмент демократії. Окрім того, є питання, як поводитись із Росією. У нас відбуваються дискусії щодо того, чи не провокує референдум ворожості з Росією, що не є в інтересах ні ЄС, ні для України. Або чи маємо ми йти вперед, незважаючи на почуття Путіна? Окрім того, є дискусія між євроскептиками та проєвропейськи налаштованими людьми стосовно того, чи потрібне розширення ЄС, а також існує дискусія щодо реальної ваги Угоди про асоціацію. І нарешті є дискусія щодо України, і постає питання, чи робить вона достатньо для того, щоб подолати корупцію, модернізуватися та власне заслуговувати на ближчу співпрацю з ЄС.

А чи є взагалі в Нідерландах проукраїнські політичні партії чи рухи?

У Нідерландах дискусія не є чорно-білою. Зокрема, Україна не є сильною країною, у неї немає сильних інституцій і вона є прикладом неспроможної держави. Важко захищати неспроможну державу, а також такий інструмент як угода про асоціацію, яка не була поки достатньо актуальною. Однак багато людей все ж схильні до прийняття угоди про вільну торгівлю з Україною. Україна може отримати вигоду від доступу до внутрішнього ринку ЄС та навчитися стояти на ногах, якщо організується. Очевидно, що більшість хотіла б бачити Україну процвітаючою.

На Вашу думку, чи може Росія використати цю ситуацію проти України?

Так, я не буду здивованим, якщо вони зроблять це. Ми не знаємо цього, але ми знаємо, наприклад, про Ле Пен, яка отримувала позики від Росії. Тому ми не знаємо, але це є можливим.

Чи наважитесь Ви спрогнозувати, скільки людей можуть проголосувати проти Угоди про асоціацію?

Ні, це дуже складне питання. Я припускаю, що може бути складно зібрати достатньо людей для того, щоб результати референдуму було визнано дійсними, оскільки для цього мають проголосувати щонайменше 30 відсотків виборців. Явка на виборах до Європарламенту становила 36 відсотків. Тому постає питання, цей референдум щодо угоди про асоціацію привабить більше чи менше виборців? Я не буду здивований, якщо бар'єр у 30 відсотків не буде подолано.

Які висновки Україна та ЄС можуть зробити внаслідок проведення референдуму?

Єдиний висновок, який я можу зробити - це те, що законодавство ЄС, угода про асоціацію чи комунікація не мають бути настільки декоровані нечіткими обіцянками, текст має називати речі своїми іменами. Юнкер також виступає за це та пообіцяв, що ЄС має бути "великим у великих речах та маленьким у малих". Тільки обіцянка, яку справді можна виконати, справді має значення. Що стосується України, я би волів робити все крок за кроком. Відповідно, ближчі економічні відносини з ЄС мають бути основою та мають бути невразливими, незалежно від того, що може думати Росія. Згодом, якщо справи в Україні йтимуть добре, ми можемо побачити, що послідує далі. Це було б доречним порядком. Угода про асоціацію кладе занадто багато яєць в один кошик.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою