1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Молдова: Проросійські партії почали акцію

Юлія Семенова3 жовтня 2015 р.

Центральну вулицю Кишинева перекрили наметовим містечком. Лідери лівих партій вимагають скликати екстрене засідання парламенту, інакше обіцяють перекрити дороги країни.

https://p.dw.com/p/1GiFD
Протести у Молдові
Протести у МолдовіФото: DW/Y. Semenova

Масові протести у Молдові тривають. У ніч на суботу, 3 жовтня, у Кишиневі звели чергове наметове містечко, яке перекрило головну вулицю молдовської столиці - бульвар Стефана Великого. У наметах розмістились прихильники проросійських політичних сил - Партії соціалістів та "Нашої партії". Як пояснюють організатори, ця акція попереджувальна - "відповідь президенту, який відмовився подати у відставку на вимогу народу". Відставки президента Тімофті вимагали учасники мітингу лівих сил, який відбувся 27 вересня. Термін ультиматуму збіг ввечері у п’ятницю, 2 жовтня. Раніше глава держави повідомив через ЗМІ, що у відставку подавати не має наміру.

Люди підтримують протести

Загалом у зведеному за ніч містечку прихильників лівих партій близько 600 наметів. "Побут налагоджений чудово", - повідомив у розмові з кореспондентом DW Руслан Крижанівський, який приїхав в столицю Флорештського району на півночі країни. "Годують так, як люди з сіл їдять вдома, оскільки нема за що. Розваги щовечора - вчора був концерт, сьогодні - футбол", - перераховує він.

Наметове містечко у Кишиневі
Наметове містечко у КишиневіФото: DW/Y. Semenova

За словами Крижанівського, багато хто з його земляків підтримує протести, але не у всіх є можливість приїхати у Кишинів. "Наприклад, хотіли приїхати ті, хто навчаються у нашому ПТУ, так директор, коли дізнався, заборонив брати участь у протестах. В іншому випадку, мовляв, вижене їх з гуртожитку. А ще людей залякують тим, що у нас почнеться війна, як в Україні", - розповідає учасник протестної акції.

Крижанівський - активіст "Нашої партії", яку очолює бізнесмен та проросійський політик Ренато Усатий. Але, на думку Крижанівського, народ Молдови сам має вирішити шляхом референдуму, "який вектор йому вибрати, західний чи східний". Руслан мріє, щоб його старший син Сергій, чемпіон світу серед юнаків з російського більярду, "не побирався по Росії, а мав гідне життя тут, у Молдові".

Руслан Крижанівський
Руслан КрижанівськийФото: DW/Y. Semenova

Вирішити мирним шляхом

Розширення наметового містечка прихильників лівих партій та перекриття на вихідні дні однієї з основних магістралей столиці - це "тільки частина плану Б", оголосив з трибуни лідер молдовських соціалістів Ігор Додон. Він закликав провести у неділю, 4 жовтня, екстрене засідання парламенту для обговорення вимог протестувальників. Це, першочергово, відставка президента та уряду. На думку Додона, "депутати повинні зрозуміти, що у нас поки що є шанс вирішити усі питання мирним шляхом, не чекаючи на дестабілізацію ситуації в країні".

Голова "Нашої партії" Ренато Усатий заявив на мітингу, що, якщо влада знову не почує вимоги протестувальників, то скоро "вже у робочі дні можуть бути перекриті вулиці у інших частинах міста, або й взагалі по всій країні".

Лідер правлячої Ліберальної партії Міхай Гімпу напередодні запропонував президентові Ніколаю Тімофті ввести у країні надзвичайний стан. Місцеві ЗМІ цитують його заяву про те, що "права громадян на протести ніхто не позбавляв, однак протизаконним діям необхідно покласти край". За словами Гімпу, протестувальники планують у неділю прориватись до будівлі парламенту, "а це уже є намаганням здійснити державний переворот, і владі треба відреагувати на це адекватно".

До чого призведуть протести у Молдові?

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою