1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Суд ЄС може натиснути на Facebook

Йорґ Брунсманн, Олександр Голубов5 жовтня 2015 р.

6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних. Для Facebook та інших інтернет-велетнів це може означати початок важких часів.

https://p.dw.com/p/1Ghzn
Фото: picture-alliance/dpa/A. Burgi

А ви знаєте, де саме зберігаються дані ваших акаунтів у Facebook, Google чи Twitter? Дурне запитання? Може й так, якщо зважати лише на технічну сторону інтернету. Завдяки глобальним технічним стандартам та швидкому інтернет-з'єднанню практично все одно, де знаходяться дані німецького користувача - безпосередньо у Німеччині чи на серверах в Ірландії чи Сполучених Штатах. Одна мить - й інформація долає десятки тисяч кілометрів. Прекрасний новий світ інтернету.

Чудово, чи не так? Ні, кажуть захисники даних. Вони уже давно намагаються завадити тому, аби комп'ютери могли без проблем порушувати правила захисту даних. У цьому випадку вирішальну роль грає те, де зберігаються та обробляються дані. Виявляється, найбільші компанії - Facebook, Google та інші - йдуть найвигіднішим шляхом: дані з усього світу зберігаються на батьківщині концернів, у США. Через це вони підпорядковуються американському праву у сфері захисту даних. А його приписи є набагато слабшими за європейські, крім того, американські спецслужби, зокрема і АНБ, мають таким чином легкий доступ до цих даних.

Суд ЄС може всерйоз ускладнити життя IT-гігантам.
Суд ЄС може всерйоз ускладнити життя IT-гігантам.Фото: picture-alliance/dpa/T.Frey

"Safe Harbor" - 15 років показухи?

Раніше політки та державні структури закривали на це очі. Просто робили вигляд, ніби європейське та американське право щодо захисту даних користувачів є еквівалентним. "Safe Harbor" (у перекладі "Безпечна гавань") - саме так називалася угода, яку було підписано 15 років тому і яка зробила обмін даними між США та країнами ЄС таким простим для інтернет-концернів.

Щоправда, тепер ця угода може бути скасована Судом ЄС. Генеральний прокурор ЄС Ів Бот ще майже два тижні тому оприлюднив свою думку щодо цього питання.

Він дійшов висновку, що у США персональні дані європейських громадян не отримують належного захисту. Передусім, Ів Бот критикує шпигування з боку американських спецслужб. І хоча висновок прокурора не є зобов'язуючим для суду, зазвичай судді прислуховуються до висловленої прокурором думки. Якщо це станеться і у цьому випадку, це означатиме для Facebook та інших компаній великі проблеми.

Як відреагують американські інтернет-концерни?

Інтернет-концерни мають чимало можливостей, аби відреагувати. По-перше, вони можуть суворо дотримуватись нових правил і зробити все, аби дані європейських користувачів фактично зберігалися лише у Європі. Facebook, наприклад, уже перевів керування своїми справами у ЄС до європейської "дочки" в Ірландії - формально саме вона відповідає за усі дані європейських користувачів.

Щоправда, доведеться зробити величезну кількість переналаштувань, аби припинити зберігання даних користувачів у США. Також Facebook досить просто може формально припинити свою діяльність у Європі та вимагати від користувачів використовувати американське представництво концерну. Але це може призвести до протистояння із Європейською Комісією, адже у цьому випадку мав би втрутитися ЄС, аби наполягти на захисті даних європейських користувачів.

Кому зрештою буде гірше - ЄС чи концернам?

Як варіант Facebook може змусити своїх європейських користувачів дати згоду на збереження їхніх особистих даних у Сполучених Штатах. Той, хто буде із цим незгодний, не зможе мати доступ до свого аканту. Враховуючи кількість користувачів Facebook, які стають відверто залежними від соціальної мережі і не находять собі місця при декількахвилинному збої у мережі, для концерну це був би найпростіший та найзручніший шлях.

Або ... Жодного Facebook для німецьких користувачів? У такому разі гнів, швидше за все, впаде на голови членів Європейської Комісії, ніж на представників концерну з їх недосконалою політикою захисту персональних даних.

Усі дані під контролем?

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою