1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Санкції України щодо РФ: які наслідки для неба?

Олександр Савицький28 вересня 2015 р.

Державіаслужба України поінформувала російські авіакомпанії, що потрапили під дію санкцій Києва, про скасування дозволів на польоти в українські міста. Росія пригрозила дзеркальним кроком. До чого це призведе?

https://p.dw.com/p/1GepA
Flugzeug Suchoi Superjet 100
Фото: picture-alliance/dpa/T. Eisenhuth

З 25 вересня Державіаслужба України повідомила найбільшу російську авіакомпанію "Аерофлот" та ще майже два десятки авіаперевізників з РФ про те, що з 25 жовтня 2015 року вони не зможуть літати до України. Як відомо, на виконання рішень РНБО та президента про накладення санкцій уряд України наклав заборону на польоти російських авіакомпаній, а також на транзитні перельоти через територію держави з товарами військового чи подвійного призначення або з російськими військовими на борту.

Росія відразу відповіла на цей крок - міністр транспорту РФ Максим Соколов пообіцяв заборонити літати до Росії українським авіакомпаніям. А голова уряду РФ Дмитро Медведєв у понеділок дав доручення мінтрансу розглянути питання про введення у відповідь обмежувальних заходів щодо українських авіакомпаній.

Тож як в Росії, так і в Україні почали оцінювати збитки для авіагалузей обох країн. Генеральний директор консалтингової компанії "Інфомост" Борис Рибак в інтерв'ю українській пресі оцінив річні втрати Росії від заборони польотів у більше ніж 50 мільйонів доларів на рік.

А прес-служба "Міжнародних авіаліній України" повідомила, що у разі введення дзеркальних санкцій Росією українська компанія може зазнати збитків у 35 мільйонів доларів. А в разі заборони літакам цієї компанії літати через Росію до Казахстану, Узбекистану, Китаю і Таїланду, збитки зростуть іще на 6,4 мільйона доларів на рік.

Хто куди літає

"Міжнародні авіалінії України" літають 13 разів на тиждень з Києва до Москви і до Санкт-Петербурга. А також три рази тиждень до Калінінграда і п'ять разів з Одеси до Москви. Щороку авіакомпанія перевозить на цих напрямках майже триста тисяч пасажирів. Російські компанії "Аерофлот", "Трансаеро" і S7 здійснюють 30 рейсів на тиждень з українських міст, зокрема, до Москви і Санкт-Петербурга.

Уже 26 вересня надійшли повідомлення про скасування "Аерофлотом" трьох рейсів до Харкова і одного до Одеси. У колл-центрі представництва "Аерофлоту" в Україні DW запевнили, що наразі польоти тривають за розкладом. Утім, згідно з даними системи бронювання "Аерофлоту", в наявності вже немає авіаквитків, зокрема, з Москви на Київ та з Москви на Одесу з часом вильоту з 25 жовтня.

Логічний і цілеспрямований крок

Попри фактичні збитки та фактичне блокування авіасполучення з Росією, голова правління Фонду "Майдан закордонних справ" Богдан Яременко вважає запровадження санкцій з боку України необхідним і логічним кроком. На його переконання, глибинною причиною санкцій є анексія Москвою українського Криму та збройна агресія Росії проти України на Донбасі. "Я думаю, що це лише початок. В умовах війни немає іншого виходу, як розрив відносин в усіх сферах, від якого Київ утримується вже тривалий час. Але логіка війни є дуже переконливою", - наголосив Яременко.

Аналітик транспортного ринку Олександр Арбузов в інтерв'ю DW звернув увагу, що Київ ухвалив заборонити польоти в Україну тільки тим російським авіакомпаніям, які порушували міжнародні санкції щодо авіасполучення з Кримом. А сама заборона була оголошена в цивілізований спосіб - за місяць до її запровадження. "Заборона набуває чинності 25 жовтня, коли відбувається зміна розкладу польотів на час зимової навігації. І в російських компаній, і в пасажирів є можливість підготуватися", - пояснює експерт.

Арбузов переконаний, що від санкцій збитків зазнають обидві сторони. Передбачити втрати України Арбузову важко через "непрогнозованість дій російської сторони". Натомість російським авіакомпаніям доведеться літати в обхід території України, втрачаючи щонайменше 30-40 хвилин на кожному рейсі. "Вони можуть позбутися цих обмежень і навіть повернутись на український ринок, якщо скасують польоти до Сімферополя і виплатять нараховані їм Україною штрафи", - сказав експерт.

Заборона не для всіх

Аналітик вважає безпідставними закиди про тотальну блокаду Києвом авіасполучення з Росією. "Хоча б тому, що така російська авіакомпанія, як Utair не літала до Сімферополя і не наразилася на заборону польотів до України. Вона має достатній парк літаків, щоб виконувати рейси, які раніше здійснювали в Україні і "Аерофлот", і "Трансаеро", - зазначив Арбузов.

На його думку, в разі такого розвитку подій, через зменшення конкуренції вартість квитків для пасажирів може зрости. Але Київ, на думку експерта, міг би ефективно це попередити, якби запросив європейські авіакомпанії, зокрема лоукостери, обслуговувати рейси до Росії. "Якщо будуть заборонені польоти для українських компаній, Москві буде дуже важко обґрунтувати заборону для призначеної від України європейської компанії. Наприклад, німецької Lufthansa, - зазначив Арбузов.

Утім, чи розмірковував Київ над альтернативними кроками, DW взнати не вдалось. Як, до речі, і про те, як Україна оцінює для себе економічні втрати від заборони польотів, - Державіаслужба на запит DW поки що не відповіла.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою