1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Хто будуватиме перші "смартфони на колесах"?

Генрик Беме, Євген Тейзе18 вересня 2015 р.

Автомобілі, які їдуть самостійно: збудувати таке диво техніки мають на меті чимало автоконцернів та ІТ-компаній. Вони об’єднують свої зусилля. Автоматизовані машини - тренд Франкфуртського автосалону.

https://p.dw.com/p/1GYYY
"Розумний" концепт-кар від Mercedes
"Розумний" концепт-кар від MercedesФото: Getty Images/AFP/D. Roland

Власного стенду у Франкфурті у Google немає. Інтернет-гігант офіційно навіть не належить до числа учасників автосалону. Однак сам лише анонс, що Google представить тут своє бачення автомобільного майбутнього, зчинив величезний резонанс. Керівник німецького відділення концерну Філіп Юстус, утім, заспокоює: "Google – не автовиробник і таким бути не планує. Ми хочемо стати партнером автовиробників", - сказав Юстус, виступаючи на автосалоні. Google вже створив альянс із 35 автовиробниками з метою інтегрувати в автомобілі операційну систему Android.

"Велика революція"

Якщо автомобілі ставатимуть "смартфонами на колесах" – що це означатиме для виробників? Вони робитимуть "залізо", а програмну начинку інсталюватимуть Google і Apple? Автомобільний експерт Фердинанд Дуденгефер з університету Дуйсбурга-Ессена вважає, що ми станемо свідками революції. Деякі виробники вже всерйоз взялися за "комп’ютеризацію" авто. "Голова Daimler Цетше каже, що він відкритий до співпраці у цих питаннях. BMW вже обмінюється думками з керівником Apple Тімом Куком", - констатує експерт. На його думку, ті виробники, які проґавлять цей тренд, будуть у програші. Дуденгефер проводить сміливу історичну паралель: зрештою, коли з'явилися електровози, паровози теж швидко пішли у небуття.

Автомобіль Google без водія
Автомобіль Google без водіяФото: picture-alliance/dpa/Google

Наприклад, Mercedes та Audi серед перших відреагували на новий тренд. Керівники цих концернів останніми роками не пропускають Consumer Electronic Show у Лас-Вегасі, аби показати на цій важливій виставці свої самокеровані автомобілі або "розумні" авто, здатні комунікувати у мережі. Тепер ці автомобілі та концепт-кари можна побачити і у Франкфурті – у залі New Mobility World. "Ми співпрацюємо з ІТ-компаніями, адже наші клієнти хочуть "розумні" автомобілі", - сказав у розмові з DW Ульріх Гакенберг, голова відділу розробок Audi. Водночас, він зазначає: є і сфери, в яких автоконцерни йдуть своїм шляхом і розробляють програми незалежно від ІТ-компаній.

Голова Daimler Дітер Цетше переконаний, що його концерн має бути лідером, коли йдеться про "розумні" автомобілі. Зрештою, свого часу Daimler був першим будівником автомобілів, тож чому не бути і першим будівником "розумних" авто? У відповідь на самокеровану машину від Google Daimler представив у Франкфурті свій "розумний" концепт-кар.

Експериментальний Audi A7 може їхати на самокеруванні
Експериментальний Audi A7 може їхати на самокеруванніФото: picture-alliance/Jim Fets/Audi AG/dpa

Конкуренція із Силіконовою долиною?

Чи не стануть ІТ-гіганти Google і Apple одного дня конкурентами автогігантів? "Ми сприймаємо цих конкурентів всерйоз, адже цифрова складова стає однією з центральних в автопромисловості", - зазначив у розмові з DW голова підрозділу розробок Daimler Томас Вебер. На підтвердження цього можна навести такий факт: Daimler разом з Audi і BMW нещодавно заплатили 2,5 мільярди євро за навігаційну систему Here від Nokia. Високоточні карти – ключ до автономної їзди. Чи достатньо цього у боротьбі за ринки майбутнього?

Йдеться вже давно про значно більше – не лише про пересування між пунктами А і Б, а про концепції мобільності. Приміром, для мегаполісів. У них цілком можна уявити собі цілі флотилії автомобілів, що пересуваються в автономному режимі, координуючи потоки пасажирів через сервіси на кшталт Uber. Або "розумні" авто від Google. Інтернет-гігант, до речі, вже має перших партнерів для будівництва автомобілів. Приміром, ключові компоненти його прототипу міського автомобіля постачає Bosch. Це маленьке кругле авто виглядає доволі кумедно. Утім, автовиробники дивляться на цей експеримент від Google більш ніж серйозно.

Нове мислення

Прикладом того, що для успішного розвитку на авторинку не обов’язково мати за плечима 100-річний досвід, є Tesla. Каліфорнійський першопроходець електромобільності існує 12 років. І хоча у нього досі є труднощі із завоюванням глобальних ринків, він переконливо довів, що може будувати розкішні електромобілі. Tesla може розраховувати на успіх завдяки новому мисленню. "Ми відкрили доступ до наших патентів, аби стимулювати розвиток електромобільності", - зазначив представник Tesla у Німеччині Йохен Рудерт. За його словами, каліфорнійська компанія ні з ким не судитиметься, якщо хтось захоче використовувати, скажімо, технічні напрацювання Tesla щодо двигунів або акумуляторів. "Адже це наша місія: прискорити завоювання ринків електромобілями", - каже Рудерт.

Нове мислення, нові гравці, нові технології: заяву менеджера Google Юстуса про те, що його компанія не планує стати автовиробником, можна цілком зрозуміти як запрошення автогігантам до співпраці. Зрештою, Google хоче заробляти не на автомобілях, а на величезних обсягах даних, якими вони у майбутньому обмінюватимуться. Дані – це валюта доби інтернету.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою