1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Як у Греції податки збирають

Мілона Маріанті, Євген Тейзе11 вересня 2015 р.

Вони приходять немов грім серед ясного неба. Вони - це податкові перевірки. Щоби наповнити скарбницю, уряд Греції масово надсилає ревізорів до підприємців. Утім, успішність цієї тактики викликає сумніви.

https://p.dw.com/p/1GUxR
Фото: picture-alliance/blickwinkel/P. Royer

Поки країна готується до дострокових парламентських виборів 20 вересня, урядовці намагаються реалізувати взяті перед міжнародними кредиторами зобов’язання з наповнення дірявої державної скарбниці. Однин із заходів - підвищення податку на додану вартість (ПДВ) для кав’ярень і ресторанів. Однак і до підняття ПДВ головною проблемою був облік. Тепер податківці цілими днями ходять з перевірками і виписують великі штрафи тим, хто не видає чеки клієнтам.

Петрос Лукас вже 20 років веде сімейний бізнес - таверну у центрі Салонік. Йому пощастило - за весь цей час він жодного разу не натрапив на контролерів з податкової інспекції. Однак скоро може настати і його черга. Перевірки останнім часом відчутно почастішали, відколи при владі ліві з партії СИРІЗА. Утім, Лукас не вірить в те, що ці всі перевірки щось дадуть. Він переконаний, що контролюють лише "для галочки". "Я переконаний, всі наперед знають, хто ухиляється від податків, а хто ні. Я тут читав в інтернеті, що на острові Міконос салат в ресторані коштує 56 євро. То нехай там і шукають податки і тих, хто їх не платить. У мене що шукати? У мене салат коштує три євро. Але я не хочу про це говорити. Це лише приносить невдачу", - відмахується власник таверни.

Сумніви в ефективності

Краще не забувати про чек. Принаймні, поки містом ходять ревізори
Краще не забувати про чек. Принаймні, поки містом ходять ревізориФото: DW/I. Anastassopoulou

Багато хто в Греції сумнівається в ефективності боротьби з ухилянням від сплати податків. Вони знають, чим раніше закінчувались такі заходи. Підприємці кажуть, що вони завжди сумлінно платили податки. Власник кав’ярні у гірському селі на півострові Халкідікі Янніс Ціроніс запевняє, що бюджет в країні не наповнюється не з вини підприємців. Він стверджує, що за 40 років роботи лише одного разу не виписав квитанцію на велику суму і одразу ж попався. "Була перевірка, і мені довелося заплатити великий штраф. Однак і в мене, як і в багатьох інших, виникали ситуації, коли податківці прямо в обличчя казали, що беруть хабарі. Мовляв, за певну суму вони готові закрити на все очі", - зізнається Ціроніс.

Такі історії може розповісти у Греції майже кожен підприємець. Так було завжди, каже Янніс і пригадує історію з 80-их років минулого століття. Один з його приятелів мав податкову заборгованість на суму у 80 мільйонів драхм. Тоді ще рідко були перевірки. Одного дня до приятеля у крамницю без попередження прийшли троє. "Вони запропонували йому замість 80 мільйонів у бюджет заплатити лише два мільйони. Єдина умова: кожен з трьох податківців мав отримати готівкою по два мільйони", - розповідає Янніс Ціроніс. За його словами, підприємцю ще й порадили залити гарячою водою всю свою документацію і у випадку наступної перевірки сказати, що в офісі прорвало трубу.

Проблема в державі, а не в громадянах?

Янніс Ціроніс, так само як і багато інших підприємців у Греції, вважає, що грецька держава сама себе пограбувала руками чиновників. А ті, хто несе за це відповідальність досі не покарані. Ціроніс наголошує, що він, як і інші підприємці, завжди платив податки. Але мало що з цих грошей надходило за призначенням, нарікає він. Саме в цьому підприємець і вбачає головну причину кризи - як економічну, так і кризу довіри до політиків. Таку думку поділяють багато підприємців у Греції. Майже всі вони наголошують, що готові були би сумлінно платити податки, але…

Але більшість не довіряє державі. Не вірить у те, що чиновники сумлінно розпоряджатимуться зібраними грошима. Так розмірковує і Костас Толіадіс, власник ресторану на березі моря в одному з курортних містечок. Він не в захваті від постійних перевірок, які влаштовують останнім часом податківці. "Іноді вони приходять під виглядом туристів і замовляють їжу. Якщо вони бачать, що ти приносиш чек, то одразу йдуть. Якщо ні, вони починають перевіряти бухгалтерію. Вони контролюють, чи сплачуються 23 відсотки податку на додану вартість", - розповідає Толіадіс. За його словами, здебільшого ревізори приходять, коли ресторан вщент заповнений. І якщо хтось щось через стрес забув, одразу доводиться платити високий штраф.

Високі штрафи без результату

Штрафи можуть сягати тисячі євро зо один неправильно виставлений рахунок. Така доля спіткала нещодавно Стеліоса - власника сусіднього із Костасом ресторану. Він не дав молодій відвідувачці чек за одну замовлену кульку морозива вартістю в 1 євро 50 центів. Костас розповідає, що минулого місця у містечку розквартирувалася ціла команда податкових ревізорів. Щойно їх хтось впізнав, новина розлетілася по селищу немов блискавка. А щойно вони поїхали, власники ресторанів знову будь-що намагалися не видавати чеки.

Толіадіс і його колеги вважають, що податок на додану вартість надто високий і не дуже хочуть його платити. "Питання у тому, куди йдуть ці гроші? Ті, хто ними досі розпоряджалися, зловживали цим", - обурюється власник ресторану. "Навіть якщо гроші й доходили до бюджету, незрозуміло, що люди з цього мали від держави. Які соціальні гарантії ми отримуємо? Яку медичну допомогу?", - запитує Костас Толіадіс. Такі міркування дуже поширені у Греції. Виходить замкнене коло: податки недоплачують, бо держава нічого не робить - держава нічого не робить, бо недоплачують податки.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою