1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Чому біженці так прагнуть до Німеччини?

Елісон Ленґлі, Катерина Каплюк4 вересня 2015 р.

Біженці, які прибувають до Австрії, категорично не хочуть лишатись в цій країні. Їхня мета - Німеччина. Утім, причини для цього мають мало спільного з реальністю. Деталі з'ясовувала DW.

https://p.dw.com/p/1GQxH
Біженці на вокзалі у Відні
Біженці на вокзалі у ВідніФото: DW/A. Langley

Табір "Червоного хреста" у австрійському містечку Нікельсдорф, що на південному сході від Відня, неподалік від угорського кордону. Фара Алі неспокійна, вона не знає, що їй робити.

Фара заплатила одному чоловіку 1500 євро за те, щоб він безпечно перевіз її з дворічним сином до Німеччини. Однак через 15 днів Фара та три десятки інших людей з її "групи" так і не досягли своєї мети. Замість цього вони були залишені рано-вранці невідь-де та затримані поліцією. Виявилось, опинились в Австрії.

Правоохоронці доставили людей до безпечного місця, де вона та її син отримали їжу та воду, однак 31-річна громадянка Іраку перебуває в такому розпачі, що ледь стримує сльози. Її син народився інвалідом, і лише лікарі в Німеччині можуть йому допомогти, переконана Фара.

"Мені треба в Німеччину. Я не можу тут залишатись", - благаюче каже вона. На інформацію про те, що Австрія також має сучасну систему охорони здоров'я, вона реагує із сумнівом. У Багдаді вона не чула, щоб хтось говорив про Австрію.

Натомість - Німеччина! Німеччина багата. Німецький уряд пообіцяв приймати біженців. Німеччина чудова, переконана жінка. Там лікарі точно зможуть допомогти її сину, аби він повністю зміг рухати правою рукою.

Обіцяна країна - Німеччина

На вокзалі у Відні
На вокзалі у ВідніФото: DW/A. Langley

Фара не хоче залишатись в Австрії. І в цьому вона не одна. У понеділок, 31 серпня, австрійська поліція намагалась затримати близько 15 біженців з Сирії, які приїхали з Угорщини. Але сирійці відмовились іти з ними та влаштували спонтанний сидячий протест. Їхня вимога: "Німеччина! Німеччина! Німеччина!"

За деякий час їх все ж таки вмовили піти з вокзалу. Однак багато біженців, які прибули наступного дня, теж мали лише одну ціль. Відразу, як вони вийшли з потяга з Будапешта, спитали: "Де тут відправляється наступний потяг на Німеччину?"

Одна жінка на ім'я Каффаа їде зі своїм чоловіком та маленькою донькою. Дитина хворіє, каже Каффаа, але медичної допомоги вони шукатимуть лише тоді, коли родина приїде до Мюнхена. "Німеччина не робитиме нам проблем. Німеччина прийме нас", - переконана жінка.

Більшість хоче до родичів, які довше знаходяться в Європі. П'ятеро іракців, які розбили табір на вокзалі у Відні, намагаються дізнатись, як доїхати до Англії. Вони непокояться, що австрійська поліція відповідно до Дублінської угоди відправить їх назад до Угорщини.

Відповідно до положень Дублінської угоди, біженці можуть просити притулку в тій країні, через яку вони вперше в'їхали до ЄС. Однак багато біженців кажуть, що вони не хочуть жити в таких країнах, як Угорщина, де з ними погано обходяться. Вони хочуть туди, де вони є бажаними.

Мовні курси, робота, дім

40-річний Ахмет Хуссейн хоче до Бельгії, оскільки переконаний, що отримає там будинок. Хуссейн лишив своїх дружину та дітей в Іраку, поки він шукає безпечне місце для проживання. Він каже, що його родина місяцями заощаджувала, аби зібрати 1500 євро контрабандисту, який займається нелегальним перевезенням людей. За це була обіцяна безпечна поїздка.

"У Бельгії мої діти отримають хороші можливості для освіти", - зазначає Хуссейн. Подумавши, він додає: "В Німеччині є багато роботи, якщо я вивчу німецьку".

На питання, звідки він знає про це, Хуссейн відповідає, що йому розповідали інші біженці під час довгої поїздки. Вони обмінювались інформацією, проводячи час у дорозі. Курд з Ірану Омар Кірван розповідає, що він вирушив до Європи 29 липня. У Стамбулі він заплатив нелегальному перевізнику вісім тисяч євро, аби потрапити до Англії. "Мені подобаються люди там, я знаю деякі речі про країну. Я трохи говорю англійською. Тут я нічого не знаю", - каже він. Ось що він знає про Англію: коли туди приїжджаєш, то отримужш будинок, а також щомісяця грошову допомогу, поки не знайдеш роботу.

Австрія - недостатньо хороша?

Схоже, біженці мають романтичні уявлення про бажані країни призначення, які базуються на напівправді. Це правда, що біженці, коли це можливо, отримують житло та невеликі кошти, за які вони можуть жити. Також багато країн пропонують мовні курси. Але це так само відноситься до Австрії, як і до Німеччини. Чому ж тоді Австрія має погану репутацію?

Багато біженців кажуть, що вони чули погане про альпійську країну. "Тут, в Австрії, немає роботи, а зарплати є недостатніми для життя", - каже Хуссейн. Окрім того, новоприбулі пам'ятають, як важко було взагалі приїхати сюди.

Як німецькі волонтери допомагають біженцям

Кірван також нещодавно в Австрії - і змінив свою думку про країну. Коли його затримала сербська поліція, він змушений був заплатити 100 євро, аби його відпустили. На противагу цьому, австрійська поліція була дружелюбною.

15-річний Гамза Альсава з сирійського міста Алеппо дістався до австрійського містечка Трайскірхена. Спочатку він також хотів до Німеччини, але був затриманий в Австрії - на щастя, як він каже зараз. Хлопець проводить дні в центрі прийому біженців та допомагає волонтерам з "Карітас" роздавати їжу та одяг новоприбулим.

Йому подобається в Австрії. Всі австрійці, яких він поки побачив, були привітними, розповідає Альсава. Йому приємно бути разом із ними. Таким чином, бажання обов'язково дістатися Німеччини може відійти на другий план.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою