1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Коментар: Новачок у тіні Качинських

Бартош Дудек
Бартош Дудек
6 серпня 2015 р.

У Польщі новий глава держави. Досі маловідомий як всередині країни, так і за її межами націонал-консерватор Анджей Дуда мусить передусім вийти з тіні братів Качинських, вважає Бартош Дудек.

https://p.dw.com/p/1GBHM
Анджей Дуда зі своєю дружиною перед інавгурацією у Національних зборах Польщі
Анджей Дуда зі своєю дружиною перед інавгурацією у Національних зборах ПольщіФото: picture-alliance/epa/R. Pietruszka

Анджей Дуда бачить себе на посаді глави польської держави, в першу чергу, як наслідувач традицій президента у 2005-2010 роках Леха Качинського. Його промова перед Національними зборами не залишає у цьому жодних сумнівів. І це майже не дивує. Адже в роки президентства Качинського Дуда обіймав високі посади в уряді та канцелярії глави держави. Перемогою на виборах він також багато в чому завдячує націонал-консервативному лідеру опозиції та брату-близнюку Леха Качинського Ярославу. Він був саме тим, хто витягнув тоді маловідомого європарламентаря, наче кролика, з капелюха та визначив його кандидатом у президенти.

Головний пріоритет: безпека Польщі

Звертання до спадку Леха Качинського, який трагічно загинув у 2010 році у Смоленську, само собою не є чимось поганим. Хоча стиль Качинського в багатьох столицях ЄС - включно з Берліном - часто спричиняв невдоволення, час показав, що він багато у чому мав рацію: його попередження щодо прагнення путінської Росії до гегемонії в Грузії та Україні, на жаль, справдилися жахливим чином. Його пристрасне "Ні" німецько-російському газопроводу дном Балтійського моря в обхід Польщі та України стає добре зрозумілим, якщо врахувати, наскільки часто минулими роками Росія зловживала припиненням постачання блакитного палива як політичною зброєю.

Керівник польської редакції DW Бартош Дудек
Керівник польської редакції DW Бартош Дудек

Інавгураційна промова Дуди доводить, що найвищим пріоритетом для нього є безпека Польщі. Членство країни в НАТО та ЄС є найбільшими досягненнями пост-комуністичної доби, наголошує новий польський президент. Він зробить все можливе, щоб залучити на територію Польщі більше сил країн-партнерів по Організації Північноатлантичного договору. Водночас він робить ставку на добрі відносини з усіма сусідами Польщі.

"Зовнішня політика не виносить революції, але може підлягати коригуванню", - вважає Дуда. Виправлення помилок, на його думку, означає "активність" та "втручання в інтересах Польщі". Вирішальним же для успіху буде те, наскільки твердо і рішуче, але водночас і більш гнучко ніж його патрон, Дуда піде в наступ у цій справі.

Сприятливі передумови

Необхідні передумови у Дуди є у будь-якому випадку: йдеться, перш за все, про його молодість, особливий шарм, а також безпосередній контакт з людьми. Саме ці якості надали йому перевагу і забезпечили перемогу над Броніславом Коморовським. Та й, на відміну від Леха Качинського, кандидат юридичних наук Дуда володіє англійською та має багато зв'язків на міжнародному рівні. Найбільше, що його відрізняє від Ярослава Качинського та його загиблого брата: Дуда є симпатичною вивіскою консервативного табору у Польщі і може як в особистій розмові, так і на міжнародному прийомі скласти добре враження про себе.

Чи вдасться йому все це насправді, парадоксальним чином залежить від того, наскільки він буде в змозі вийти з тіні свого патрона та його брата-близнюка.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою