1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Експерти про стрілянину в Мукачевому

Олександр Савицький13 липня 2015 р.

Після розблокування напруженої ситуації навколо стрілянини в Мукачевому має бути посилення боротьби з перемитництвом і корупцією в регіоні та в державі, вважають опитані експерти.

https://p.dw.com/p/1FxiC
Стрілянина в Мукачевому як наслідок зрощення місцевої влади й криміналу
Фото: picture alliance/ZUMA Press

13 липня з'явилися ознаки мирного вирішення ситуації, яка склалася після збройного інциденту між бійцями "Правого сектору" та міліцією в Мукачевому. Спецпідрозділи скасували запланований штурм втікачів. Заступник голови фракції партії "Народний фронт" у Верховній раді Андрій Тетерук заявив по телебаченню, що голова СБУ Василь Грицак та лідер "Правого сектора" Дмитро Ярош буцімто домовилися про "допомогу бійців Добровольчого українського корпусу з наведення порядку в Україні".

Зранку 13 липня з Мукачевого почали надходити повідомлення з посиланням на конфіденційні джерела, що всі бійці "Правого сектору" вийшли з лісу в горах, до якого вони раніше відступили. Двоє важко поранених, за повідомленням речників МВС, склали зброю і здалися. Натомість у самому "Правому секторі" це заперечили, але визнали, що двох поранених "вдалося врятувати" і що їх вже прооперували в лікарні.

Колишній прем'єр-міністр України та екс-голова спецслужби Євген Марчук на свій сторінці у Facebook звинуватив владу у "неадекватній оцінці ситуації в Закарпатті", але схвалив дії силовиків. Він закликав до кардинальних висновків та рішень під час засідання Військового кабінету РНБО, а також вважає за необхідне надати суспільству "чесну інформацію про істинні, глибинні причини того, що відбулося".

Мафіозний регіон

Київський політолог Віктор Небоженко нагадав, що ще на початку століття в Мукачевому відбувалися зіткнення через конкуренцію на виборах і що місцеві кримінальні авторитети відкрито називали місто "закарпатським Палермо". "Проблема полягає в тому, що зараз там все так зрослося, що важко розрізнити правоохоронців, місцеву мафію і місцеву владу та місцевих політиків. Це характерно і для Донбасу, але жодного сепаратизму в Закарпатті немає", - сказав експерт.

Те, що конфлікт на Закарпатті переріс в стрілянину, пояснюється розповзанням зброї по Україні та втратою держави монополії на насильство, вважає Небоженко. На його думку, цьому сприяла війна на Донбасі, в якій взяло участь чимало західноукраїнських мешканців. Але головною причиною озброєння населення, на думку експерта, став розстріл владою протестувальників на Майдані. "Наразі українці готові до встановлення контролю за наявною в них зброєю, але держава не поспішає ухвалювати відповідні закони", - зазначив Небоженко.

Як і більшість опитаних експертів, він вважає інцидент у Мукачевому внутрішньою проблемою України і не очікує, що присутність озброєних угрупувань та застосування ними зброї впритул до кордонів України з ЄС вплине на українську євроінтеграцію. "Стрілянина в Мукачевому - це загальна проблема боротьби з контрабандою української митниці і навряд чи в країн-сусідів є підстави для занепокоєння. Я би не робив із цього зовнішньополітичних висновків", - сказав Небоженко.

Слово за правоохоронцями

Багаторічне засилля масштабної контрабанди на кордонах Закарпатської області з Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією завдає значно більшої шкоди відносинам Києва з Брюсселем, ніж теперішній збройний інцидент в Мукачевому, сказала в інтерв'ю DW експертка Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко. На її думку, зрощення влади та криміналу в регіоні відбулося ще в 1990-тих роках. Тищенко наголошує, що про це добре відомо не лише в області, а й у Києві, але з боку правоохоронців належного реагування не було. "Корупція, що залишилася в державі навіть після Майдану, досі не дозволяла це зробити", - вважає експертка.

Вона переконана, що зараз вкрай необхідне об'єктивне розслідування інциденту зі стріляниною в Мукачевому та його глибинних причин, "якщо правоохоронці взагалі на це спроможні". На її думку, має бути розслідувана і причетність до подій місцевих можновладців та депутатів парламенту. "Прокуратура має надати Верховні Раді відповідні докази. Але скасування депутатського імунітету причетних до інциденту закарпатських депутатів має відбуватися суворо у відповідності до певних процедур", - вважає Тищенко.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій