1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Коментар: "День бабака" у Брюсселі

Бернд Ріґерт
Бернд Ріґерт
8 липня 2015 р.

Наступна неділя знову стане вирішальною для Греції. Майбутній саміт повинен нарешті вирішити, що далі робити із країною, якій загрожує банкрутство. Цей план ризикований, вважає оглядач DW Бернд Ріґерт.

https://p.dw.com/p/1FuyV
Перемовини у Брюсселі щодо Греції (фото з архіву)
Перемовини у Брюсселі щодо Греції (фото з архіву)Фото: picture-alliance/dpa/E. Dunand

Ви пам’ятаєте американський художній фільм "День бабака" про примусовий, завжди однаковий перебіг дня телеведучого прогнозу погоди? Подібним чином почуваються багато політиків у Брюсселі. Ціною надзусиль Єврозона погодилася на останню спробу повернути до лав бунтівну Грецію. Чи буде вона успішною, вельми сумнівно. Терміни, останні терміни і найостанніший з усіх термін у суперечці з ліворадикальним прем’єром Алексісом Ципрасом визначалися вже так часто. Важко повірити, що призначений на неділю саміт справді дасть плоди.

Результат референдуму, на якому греки, на жаль, відхилили другий пакет допомоги, буде проігнорований. Нова, третя, набагато більша програма допомоги тепер повинна принести порятунок, звісно, лише за нових умов. Критерії цієї програми, яка регулюється законодавчо, якщо уважно придивитися, узагалі-то ще суворіші.

Чи зможе нині ще тріумфуючий популіст Ципрас втілити її вдома? Чи будуть парламенти країн Єврозони готові у найближчі два роки ще раз інвестувати високі двозначні мільярдні суми? Чи можна справді довіряти прем’єру з Афін, який до цього часу діяв настільки безвідповідально і ще недавно називав своїх кредиторів здирниками?

Оглядач DW Бернд Ріґерт
Оглядач DW Бернд Ріґерт

Сальто назад для Греції

Усе це має прояснитися до неділі. До того часу ключові моменти масштабної програми повинні бути нашвидкуруч зліплені докупи. Греція має надати заявки і документи. Побачимо, чи це спрацює. Документи потім ще належить блискавично перевірити. Побіжно Єврокомісія ще повинна буде заявити, що стабільність Єврозони перебуває в небезпеці. Це є передумовою для того, щоб фонд допомоги Європейського стабілізаційного механізму (ESM) узагалі можна було активувати.

До цих пір Єврокомісія постійно наголошувала, що грецька криза не має жодної загрози для Єврозони. Тепер усе раптом має змінитися! Цей приклад показує, що вся операція з порятунку Греції не надто надійно вибудувана. Та і як могло бути інакше? Цей найостанніший шанс стратеги в Берліні й Парижі зімпровізували упродовж кількох останніх днів.

За доброї волі обох сторін можна було би вже у квітні вести серйозні переговори про безсумнівно необхідну програму допомоги. Про безвідповідальний цейтнот подбав упертий грецький уряд, який привів власну країну до фінансової прірви. Алексіс Ципрас виборов собі на переговорах ще один найостанніший шанс пенсіонерами, які не можуть зняти грошей зі своїх рахунків, наче заручниками. Якщо він ним зараз урешті-решт не скористається, Grexit - вихід Греції з Єврозони - не зупинити.

Проміжне фінансування

Адже глави держав і урядів імовірно взагалі не обговорили одне: проміжне фінансування. Воно необхідне, щоб надалі тримати на плаву збанкрутілу країну доти, доки тривали би перемовини про новий пакет допомоги за правилами ESM. Аби з пакету номер три справді могли потекти кошти, потрібно кілька тижнів. До того часу, слід сподіватися, Європейський центральний банк (ЄЦБ) і надалі надаватиме екстрені кредити справді виснаженим грецьким банкам. Це також вкрай ризикована конструкція.

Алексіс Ципрас пообіцяв своїм виборцям перед референдумом, що він до вівторка матиме у своєму розпорядженні домовленість (із кредиторами. - Ред.) і вже в середу банки в Греції знову відкриються. Обох обіцянок він не дотримав. Країни Єврозони, стиснувши зуби, ще раз стрибнули вище власної голови, щоб запобігти Grexit. Вони зі своїми тривалими самітами і постійними зустрічами міністрів виглядають вже майже смішно.

Якщо в неділю нічого не вийде, тоді лишається тільки вихід Греції з валютного союзу. "Нарешті!" - зраділи б деякі. І на них не можна було би ображатися, попри непередбачувані наслідки.

Чи залишиться Греція в Єврозоні? - Геофактор (3.07.2015)

Бернд Ріґерт
Бернд Ріґерт кореспондент DW у Брюсселі
Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою