1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Прем’єр-міністр Сербії вшанує пам'ять загиблих у Сребрениці

Віталій Дубенський8 липня 2015 р.

Прем'єр-міністр Сербії Олександр Вучич погодився вшанувати пам'ять загиблих у різанині в Сребрениці 1995 року. Раніше у Радбезі ООН відклали голосування про визнання трагедії геноцидом.

https://p.dw.com/p/1Futa
Цвинтар у Сребрениці
Цвинтар у СребрениціФото: DW/E.Musli

Прем'єр-міністр Сербії Олександр Вучич заявив, що він відвідає Сребреницю 11 липня для участі у вшануванні пам'яті жертв з нагоди 20-их роковин різанини, в якій боснійські серби вбили близько 8 тисяч мусульман - чоловіків та хлопців. Чинний прем'єр Сербії, колишній націоналіст Вучич, який тепер підтримує курс на інтеграцію в ЄС, заявив, що це було колективним рішенням уряду. Міжнародний суд ООН в Гаазі називає різанину геноцидом. Однак Сербія визнає тільки "тяжкий злочин" та відкидає закиди про геноцид.

"Я представлятиму Сербію, яка здатна визнати, що деякі особи вчинили злочин", - сказав у прямому ефірі державного телебачення Вучич. "Ми повинні зробити це для нашого ж блага", - наголосив він. Проте Вучич вважає, що "колективної провини в цьому немає". "Ці люди мають імена. Ми засуджуємо кожен з цих жахливих злочинів та осудимо кожного з цих злочинців", - пообіцяв він.

Прем'єр-міністр Сербії Олександр Вучич
Прем'єр-міністр Сербії Олександр ВучичФото: picture-alliance/AP/H. Pustina

Війська боснійських сербів, які очолював генерал Ратко Младіч, справу якого зараз розглядає суд в Гаазі, захопили Сребреницю в липні 1995 року, в той час як вона залишалась анклавом всередині території, контрольованої сербами. Близько 25 тисяч осіб лишалися в місті та чекали на допомогу з боку голландських миротворців ООН.

Найгірший злодіяння в Європі з 1945 року

Тим не менш, солдати ООН були в меншості і сербські сили негайно вбили близько 2 тисяч чоловіків та хлопчиків, перш ніж вбити ще близько 6 тисяч, які встигли сховатися в лісі. Події в Сребрениці увійшли в історію як найгірша різанина, яка відбулася на європейському континенті з часів Другої світової війни.

На прес-коференції Вучич заявив, що його запевнили в тому, що резолюція ООН щодо Сребрениці, яка б визнавала вбивства геноцидом, не буде затверджена. Сербський прем'єр розповів, що не відвідуватиме заходи з вшанування пам'яті загиблих, якщо вбивства буде визнано геноцидом.
Голосування Ради Безпеки щодо резолюції мало відбутися у вівторок, 7 липня, але його відклали до середи. Вучич подякував Росії, Китаю та іншим країнам, які виступили проти резолюції. "Я повинен визнати, що російські партнери не просили від нас нічого взамін", - сказав Вучич.

"Можливий розпад Боснії"

Прем'єр-міністр Сербії також наголосив, що затвердження резолюції буде "принизливим" для боснійських сербів і Сербії та додав, що це посилить етнічні бар'єри в Боснії. Президент Республіки Сербської Мілорад Додік попередив, що затвердження резолюції може спровокувати розпад Боснії.

Резолюцію в Радбезі ООН отувала Великобританія. Президент Сербії Томіслав Ніколіч написав листа королеві Єлизаветі II, закликаючи переконати британський уряд відмовитися від своєї ініціативи.

Ніколіч також надіслав листа президентові Росії Володимиру Путіну з проханням накласти вето на резолюцію. Росія, яка має сильні релігійні та історичні зв'язки з Сербією, підготувала власний проект резолюції, який носить більш загальний характер, і в якому не йдеться ні про Сребреницу, ні про геноцид.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою