1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Нідерланди готують дві доповіді щодо трагедії MH17

Михайло Бушуев7 липня 2015 р.

До річниці катастрофи "Боїнга" в небі над Україною Нідерланди активніше проводять розслідування. Уже готовий звіт про причини аварії, а слідчі тримають "у полі зору замовників і виконавців".

https://p.dw.com/p/1Ftvb
На місці катастрофи "Боїнга" "Малайзійських авіаліній"
На місці катастрофи "Боїнга" "Малайзійських авіаліній"Фото: Reuters/Maxim Zmeyev

Наближається річниця з дня трагедії літака "Малайзійських авіаліній" у небі над сходом України. Нідерланди, які взяли на себе керівництво розслідуванням обставин авіакатастрофи, що сталася 17 липня 2014 року, активізували свої дії.

Влада країни вимагає провести трибунал ООН, щоб покарати винних в аварії лайнера. "Трибунал ООН був би найкарщим рішенням, щоб покарати відповідальних за трагедію з MH17, і найкращим шансом передати їх до рук слідства", - заявив 3 липня прем’єр-міністр країни Марк Рутте. Серед 298 людей, які перебували на борту "Боїнга", що прямував рейсом із Амстердама до Куала-Лумпур, було найбільше нідерландців. Для створення міжнародного трибуналу потрібна буде згода Росії як постійного члена Ради Безпеки з правом вето. Однак Кремль критично відгукнувся щодо подібної ініціативи.

Перше розслідування: як це сталося

Раніше стало відомо про те, що Нідерландська рада з безпеки розіслала сторонам, залученим до обставин аварії лайнера, чорновий варіант свого кінцевого звіту. Зокрема, матеріали були відправлені представникам Малайзії, України, Росії, США, Великобританії та Австралії. Сам звіт був підготований спеціальною комісією, до складу якої увійшли представники цих країн. У звіті містяться уся зібрана інформація і всі висновки про обставини, які призвели до аварії лайнера, відповіли в Нідерландській раді з безпеки на запит DW.

Розкривати деталі звіту в раді відмовилися, повідомивши, що за правилами Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO), такі звіти мають конфіденційний характер. Там не виключили, що можливий витік інформації, хоча не вважають його імовріним: "З нашого досвіду, під час подібних розслідувань конфіденційність дотримується. Хоча жодної гарантії (витоку інформації - Ред.) немає, але я хотів би зауважити, що попередній звіт був розісланий ще 2 червня", - підкреслив представник ради Вім ван дер Веген.

Він також прокоментував скаргу представників "Росавіації" про те, що їм дали лише 30 днів, замість належних 60-ти, для надання коментарів до кінцевого звіту. "ICAO надає акредитованим представникам 60 днів для надання коментарів, але інколи комісії з розслідування ввічливо просять здати свої коментарі раніше, якщо можливо, наприклад, протягом 30 днів", - зазначив ван дер Веген. Кінцевий варіант звіту Нідерландської ради з безпеки очікується до першої половини жовтня.

Марк Рутте вимагає провести міжнародний трибунал по трагедії MH17
Марк Рутте вимагає провести міжнародний трибунал по трагедії MH17Фото: picture-alliance/dpa/D. Waem

Друге розслідування: Хто винен

Однак звіт Нідерландської ради з безпеки не варто плутати з роботою міжнародної групи криміналістів, уточнив на запит DW Вім ван дер Веген. "Нідерландська рада з безпеки не займається питанням відповідальності чи покладання вини. Завдання нашого розслідування - визначити причину аварії. Криміналістичною роботою займається об’єднана група слідчих", - заявив він. Роботу Міжнародної слідчої групи у справі MH17 також координують правоохоронні органи Нідерландів. Днями там заявили, що наближаються до завершення роботи.

"Ми вже ближче до отримання переконливих доказів", - повідомив генеральний прокурор країни Фред Вестербеке. Формально підозрювані не ідентифіковані, але група з "безпосередніх замовників і виконавців" перебуває в полі зору прокуратури, додав він. Свою роботу слідчі збираються завершити до кінця поточного року.

Раніше Вестербеке в своїх інтерв’ю зазначав, що слідчі перевіряють усі версії, хоча вважають провідною аварію літака в результаті ракетного удару. Влада України поклала відповідальність за таргедію пасажирського лайнера на сепаратистів з Донбасу і Росію. У Росії, тим часом, усі звинувачення відкидають і покладають звинувачують у трагедії українську владу.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою