1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Електрошок для олігарха

Франк Гофман, Наталія Соколовська1 липня 2015 р.

ЄС має намір виступити посередником чергових газових переговорів між Москвою та Києвом. Імпорт з ЄС дещо зняв напругу у суперечці. Але за лаштунками вже давно постало інше питання - забезпечення електроенергією.

https://p.dw.com/p/1Fr8T
Попри труднощі, Рінат Ахметов залишається найбагатшою людиною України
Попри труднощі, Рінат Ахметов залишається найбагатшою людиною УкраїниФото: picture alliance/AP Photo

Режим припинення вогню на Сході України діє з лютого. Але попри мінські домовленості, вздовж лінії фронту тривають обстріли. І за таких умов, як не дивно, частина вугільних шахт на окупованих територіях Донбасу продовжують працювати. З усіх боків точаться бої , але в середньому щодня від 15 до 20 тонн вугілля надходить на контрольовані Києвом території, повідомив перший віце-прем'єр-міністр Валерій Вощевський. Антрацит з Донбасу потрібен тепловим електростанціям країни, які контролює концерн ДТЕК.

Максим Тимченко, генеральний директор ДТЕК
Максим Тимченко, генеральний директор ДТЕКФото: DW

У той час як понад 40 відсотків української електроенергії виробляється на атомних електростанціях країни, концерн ДТЕК відіграє клучову роль в енергозабезпеченні країни, особливо у час пікового навантаження на мережі взимку. Представники української влади без особливої симпатії ставляться до компанії ДТЕК, адже найбільший її акціонер - найбагатший українець олігарх Рінат Ахметов, якого підозрюють у підтримці сепаратистів на Сході. Фонд Ахметова вважається другим за важливістю постачальником гуманітарної допомоги на підконтрольні бойовиками території. На першому місці - поставки з Росії. Бізнес олігарха представлений на територіях по обидва боки конфлікту. Електростанції, одна з яких розташована поблизу Луганська на підконтрольних Києву територіях, досі забезпечують електроенергією окуповані території. Виробництво являє собою замкнений цикл, через який пролягла лінія розмежування у зоні бойових дій.

Вихід на світовий ринок

В інтерв’ю Deutsche Welle генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко розповів, що його компанія залежить від поставок антрациту зі Сходу України. "Я думаю, весь енергетичний сектор в Україні залежить від того, скільки ми добуваємо на окупованих територіях та скільки ми можемо довезти до наших електростанцій", - зазначив він. Але представники влади хочуть, щоб ДТЕК закуповувала вугілля на світовому ринку, аби позбавитися залежності від сепаратистів. Такий крок, утім, означав би збитки для компанії Ахметова. "До кінця року нам потрібно 5,5 мільйонів тонн антрациту", - каже віце-премєр-міністр Вощевський, говорячи про наступну зиму. Такі обсяги Україна може покрити імпортом з Південної Африки або Казахстану. "Це справді так", - підтвердив аналітик німецької групи консультантів Ґеорґ Захманн.

На думку німецьких консультантів, питання реформи у сфері електроенергетики важливіше для України, ніж газова суперечка, яка триває протягом останніх років. При цьому вони зауважують, що Росія вже в першому кварталі 2015 року перестала бути найважливішим постачальником газу. Україна, натомість, отримує тепер газ здебільшого з ЄС. Економічна криза в країні знизила попит, імпорт газу минулого року скоротився на 30 відсотків.

Війна з олігархами

У сфері електропостачання в Україні почалася боротьба за вплив між міністерством енергетики та енергетичним концерном ДТЕК. Передусім йдеться про енергетичну безпеку у холодну пору року. Але за лаштунками вже давно йдеться про ринок електроенергії. Ще до подій Євромайдану представники концерну ДТЕК брали участь у переговорах з урядом команди екс-президента Віктора Януковича про закон для лібералізації українського ринку електроенергії. Нині закон буде перероблений. Але у колах експертів говорять про те, що ДТЕК втратила "сильні політичні позиції", які мала в цьому процесі раніше. Команда консультантів з ЄС зараз, схоже, "доволі втаємничено" працює над новим законом, аби мінімізувати атаки з боку досі впливових олігархів. Вони зі своїми енергозатратними металургійними заводами та шахтами належать до найбільших споживачів електроенергії. Підвищення цін буде дуже болючим для олігархів.

Вихід: Переоснащення

Президент Петро Порошенко, якого також називають олігархом, оголосив про намір "деолігархізувати" Україну. Реорганізація українського ринку електроенергетики стала б чітким сигналом для населення. Ґеорґ Захманн з групи німецьких радників при уряді України зауважив, що існує ще один спосіб побороти залежність від антрациту з Донбасу. "Українські електростанції можна звісно й переоснастити", - стверджує він. Але й такий крок влетить концерну ДТЕК у копієчку.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою