1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Хто і як перевозить товари на окуповану Луганщину

Ігор Бурдига26 червня 2015 р.

Перемитники відкрили для себе нове поле діяльності - нелегальне переправлення вантажів через лінію розмежування на Донбасі. Репортаж DW.

https://p.dw.com/p/1FnNL
Луганська область - там, де проходить лінія розмежування
Луганська область - там, де проходить лінія розмежуванняФото: DW/I. Burdyga

"Проходьте, тітко, не треба документів, я вас пам’ятаю", - "Бур", боєць добровольчого батальйону "Айдар", ліниво закурює, навіть не підіймаючись з лавки, щоб пропустити жінку, яка пішки прямує в селище Золоте з боку Первомайська. Ця лавочка та кілька бетонних блоків біля адміністративної будівлі покинутої шахти "Родіна" представляють собою єдиний на всю Луганську область офіційний пункт переходу через лінію зіткнення. Перетнути його зараз можна лише пішки чи велосипедом. Пропускають тільки мешканців найближчих сіл і містечок, чоловіків "боєздатного" віку часто затримують.

За півгодини, що ми чергуємо з "Буром" на блокпосту, повз нас проходять четверо чи п’ятеро місцевих. Усі з важкими торбами - хтось несе родичам у "ЛНР" дефіцитні продукти, хтось забирає зі своїх домівок, що лишились по той бік фронту, банки з домашньою консервацією. Цим весь рух і обмежується.

Ще донедавна ця невеличка дорога була чи не головною магістраллю з постачання вантажів на окуповані території. Але в лютому на лінії розмежування із самопроголошеною "ЛНР" почали вимагати з українського боку спеціальний дозвіл на перевезення вантажів. У травні голова військово-цивільної адміністрації Луганської області Геннадій Москаль взагалі повністю заборонив перетинати лінію розмежування вантажівкам.

Поблизу блокпосту в Станиці Луганській
Поблизу блокпосту в Станиці ЛуганськійФото: DW/I. Burdyga

"Тариф - гривня за кілограм вантажу"

Разом із обмеженнями з'явились і охочі, які прагнуть їх обійти. "З лютого всю контрабанду "кришував" наш батальйон", - з бійцем "Айдару", який просить називати його просто Георгій, ми зустрічаємось в одному з барів Сєвєродонецька, де порушують ще одну заборону Москаля - продають алкоголь військовим. "На мене вийшли місцеві бізнесмени, пояснили, що "на тому боці" люди потерпають без продуктів. Чому б і не допомогти, і не заробити на цьому?", - розмірковує боєць.

За словами Георгія, у нагоді стало те, що "Айдар" займав позиції на самому передньому краї, контролюючи останні блокпости на контрольованій Україною території. Шахта "Родіна" виявилась найзручнішим місцем. На шляху до неї вантажівки теж супроводжували бійці "Айдару", допомагаючи перетинати блокпости. "В день у середньому по 50 машин проходило, тариф - 1 гривня за кілограм вантажу, 10 тисяч з нормальної фури, рахуйте, скільки виходить", - продовжує боєць. Гроші, запевняє він, йшли переважно на потреби батальйону - на них закуповували паливо для техніки, спорядження, виплачували допомогу неоформленим офіційно добровольцям.

Москаль і сам неодноразово звинувачував "Айдар" у сприянні незаконному перетину вантажів через лінію розмежування. Реальні обсяги незаконних перевезень назвати важко. За оцінками громадського об’єднання "Народна довіра", за останні півроку по всьому Донбасу вони перевищили один мільярд доларів.

Батальйон замінили, проблема лишилась

На початку травня губернатор Москаль перервав айдарівську схему, затримавши біля шахти "Родіна" близько 170 вантажівок з товаром, за кермом яких були в тому числі і військові. "Нас тоді СБУ-шники заарештувати хотіли, але ми ж також зі зброєю були, - згадує Георгій. - Після того працювати не виходить, все жорстко".

Керівництво АТО під егідою боротьби зі свавіллям добровольчих батальйонів поступово забирає "Айдар" з передової. Уже оголошено про відведення айдарівців зі Щастя, раніше у Станиці Луганській їх підмінив батальйон МВС "Чернігів".

Але проблема нелегального перевезення вантажів, судячи з усього, лишається й надалі. Днями прес-служба Національної гвардії України повідомила, що бійці батальйону імені генерала Кульчицького, що входить до складу Нацгвардії, затримали під час спроби перетину лінії розмежування шість вантажівок з продуктами та алкоголем, які супроводжував боєць "Чернігова". Між тим, як повідомляється на офіційному сайті луганського губернатора, підрозділи МВС "Чернігів" і "Торнадо" вже виведені за межі Луганської області.

Міст через Сіверський Донець біля Трьохізбенки
Міст через Сіверський Донець біля ТрьохізбенкиФото: DW/I. Burdyga

Корупція переходить на вищий рівень?

Москаль не перестає заявляти, що контрабандні схеми розбещують збройні сили. "Тому я збираюсь тримати пости зачиненими", - пояснив він у розмові з кореспондентом DW. За його словами, неконтрольованими лишаються об'їзні й ґрунтові дороги. "То чому вони не перекопані, чому не поставлені інженерні споруди?" - розмірковує Москаль.

Бійці батальйонів, у свою чергу, вважають, що корупція при перевезенні вантажів просто переходить на вищий рівень. Така критика з боку бійців "Торнадо" пролунала, зокрема, на адресу начальника Луганського обласного управління МВС Анатолія Науменка. Головний міліціонер області в розмові з інтернет-порталом "Гордон" назвав такі закиди "фейком".

"Врешті-решт контрабанда існуватиме доти, доки існуватиме жорсткий кордон, - доходить висновку Георгій з "Айдару". - І чим жорсткіша заборона, тим дорожче коштує її обійти і тим більш привабливим стає такий бізнес".

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою