1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Місцеві вибори за новими правилами

Лілія Гришко19 червня 2015 р.

Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроект про місцеві вибори. Вимог громадськості щодо вдосконалення виборчої системи не врахували, обурюються оглядачі.

https://p.dw.com/p/1Fjs1
Фото: Getty Images

Після десятого липня в Україні може з’явитись новий закон про місцеві вибори. В цьому впевнений заступник голови Верховної Ради Андрій Парубій. Після того, як 18 червня український парламент прийняв за основу законопроект про місцеві вибори авторства народного депутата від фракції "Блок Петра Порошенка" Вадима Денисенка і його колег із фракцій Радикальної партії та "Народного фронту", депутати домовилися підготувати його до другого читання за скороченою процедурою. "Я можу відповідально говорити, що під кінець першої декади липня цей закон буде ухваленим у другому читанні, він буде підписаний президентом, і ми повністю встигаємо підготувати всіх учасників виборів до їх проведення за новою системою. Я можу впевнено говорити, що 25 жовтня вибори до Україні пройдуть за новою виборчою системою", - заявив Андрій Парубій в інтерв'ю "5 каналу".

Якщо документ депутати ухвалять в тому вигляді, який він є зараз - результати виборів можуть бути неочікуваними, вважає керівник моніторингово-аналітичної групи "Цифра" Назар Бойко: "Одні округи можуть взагалі залишитися без представництва, інші - матимуть по 2-3 своїх представника в радах", - каже він.

Справа в тому, що автори законопроекту запропонували гібридну мажоритарно-пропорційну систему місцевих виборів. Це коли у виборчому бюлетені виборець бачитиме перед собою назву партії і поряд прізвище одного або кількох кандидатів, які її представляють в регіонах. "Виборець не голосує за кандидата, а за партію. Потім після виборів відбувається ранжування серед кандидатів, які її представляли. В свою чергу, партії мають здолати п’ятивідсотковий бар’єр", - пояснює Бойко. При цьому, у разі якщо партія в сумі не подолала цей бар’єр, то до ради не потрапляє жоден її кандидат - навіть ті, що перемогли у своїх округах. Експерт наголошує, що проголосувавши за таку виборчу модель депутати не виконали вимог коаліційної угоди, де декларувалося ухвалення закону про вибори за відкритими списками.

"Все як за часів Януковича"

Окрім цього, депутати, які обіцяли українцям побороти політичну корупцію, цим законопроектом лише її збільшують, обурюється директор Центру політичних студій та аналітики, активіст руху "Чесно" Віктор Таран. Він називає запропоновану виборчу модель "виключно партійною мажоритаркою з преференцією для великих партій" і попереджає: "Ми знову матимемо на місцевих виборах політичну корупцію, підкуп виборців та недоброчесні ради".

Віктор Таран
Віктор ТаранФото: DW

За його словами, громадські активісти вимагали від влади усунути адміністративний тиск під час виборчої кампанії і допомагали розробляти альтернативний законопроект щодо місцевих виборів. Натомість експертний законопроект депутати відхилили, а проголосували за документ, що дає ще більше можливостей адміністративного тиску під час місцевих виборів. "Все як за часів Януковича - в округи заганяється потужний адмінресурс і розкручуються вигідні люди. Подивіться на авторів законопроекту - з яких вони партій - і все стане зрозумілим", - каже Таран.

На його переконання, в проголосованому законопроекті не була врахована жодна з вимог суспільства щодо вдосконалення виборчої системи. А саме: не відбулося скасування мажоритарної системи, запровадження відкритих списків, не надана можливість молодим та активним брати участь у виборах.

Крок вперед

Втім, у Комітеті виборців України (КВУ) стримано-позитивно оцінюють проголосований законопроект . "Політичні партії будуть змушені робити ставку на активних і дієвих кандидатів, аби вони пройшли. Це - позитив", - каже голова КВУ Олексій Кошель. Він переконаний, що через це у минуле відійде практика висування на місцевих виборах технічних кандидатів.

Згідно з проектом закону, вибори депутатів сільських, селищних рад надалі проводитимуться за мажоритарною системою. Вибори мерів міст із населенням понад 90 тисяч відбуватимуться за мажоритарною системою у два тури. З населенням менше 90 тисяч - в один. Олексій Кошель сподівається, що у кінцевому варіанті законопроекту збережеться система двох турів. Водночас він переконаний, що Україні потрібна повноцінна виборча реформа, аби встановити зрозумілі правила гри під час виборів.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою