1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Чи варто скасовувати готівку?

Андреас Бекер, Дмитро Прокопчук20 травня 2015 р.

Економісти високого рівня вже вкотре закликають скасувати паперові й монетні гроші. Кому це потрібно? І як це пов'язано із економічною кризою?

https://p.dw.com/p/1FSjw
Чи варто скасовувати готівку?
Фото: DW/I. Kuprijanova

Німці обожнюють готівку. Понад половину всіх надходжень у німецьких магазинах (53 відсотки) отримують у вигляді готівки, засвідчило нещодавнє дослідження Федерального банку щодо поведінки при оплаті в Німеччині. У ресторанах цей показник ще вищий - 70 відсотків, а у кав'ярнях, пивних та закусочних взагалі досягає 94 відсотків.

Тож навряд чи економіст із Гарварду Кеннет Рогофф, який пропонує відмовитися від готівки, знайде підтримку в населення Німеччини, навіть якщо таким чином він хоче боротися зі злочинністю. "Анонімність готівки охоче використовують для нелегальних оборудок та ухиляння від сплати податків", - пояснив Рогофф німецькому виданню Handelsblatt.

Карл-Людвіґ Тіле, член ради правління німецького Федерального банку, вважає непереконливими такі аргументи на користь скасування готівки. "Я думаю, що в разі скасування готівки теж знайдуться можливості для шахраїв, - запевняє Тіле. - Ефективно боротися з тіньовою економікою лише через скасування готівки не вийде, а організована злочинність обійдеться і без паперових євро. Вона може використовувати інші валюти, цінні метали чи товари".

Навіть відмова від великих купюр на кшталт 200 та 500 євро мало що може змінити, вважає Тіле. "Я поки не спостерігаю помітного зниження активності злочинців у країнах, які відмовилися від випуску купюр великого номіналу, як, наприклад, у США".

Ідея відмовитися від готівки не нова. Група шведських банкірів говорила про це ще п'ять років тому. Минулого року за це висловився колишній міністр фінансів США, а нині гарвардський економіст Ларрі Саммерс, на якого посилається сам Рогофф.

"Анахронізм" чи "відчеканена свобода"?

Петер Бофінґер
Петер БофінґерФото: dapd

У Німеччині ідею підтримує Петер Бофінґер, економіст з університету Вюрцбурга та члена Експертної ради з питань економіки при федеральному уряді."За нинішніх технічних можливостей монети і купюри дійсно є анахронізмом", - прокоментував Бофінґер в інтерв'ю журналу Der Spiegel.

Фрайбурзький професор економіки Ларс Фельд, який також входить до Експертної ради, не згоден зі своїм колегою. "Бофінґер, вочевидь, нехтує конституційними аспектами цієї пропозиції", - зауважив вчений у розмові з Frankfurter Allgemeine Zeitung. Готівка є також "відчеканеною свободою" і уможливлює втечу громадян від державного контролю, говорить Фельд.

У деяких країнах вже встановлено обмеження на максимальну суму готівкового розрахунку: в Італії це тисяча євро, у Франції невдовзі так само, у Греції це 500 євро. Аргумент тут вже знайомий: боротьба з тероризмом та ухилянням від податків. Поборники захисту даних критикують цю аргументацію та попереджають про небезпеку "прозорості громадян", тоді як насправді треба прагнути зробити прозорими дії держави.

Головна причина для нинішньої дискусії, однак, може бути інакшою - йдеться про політику дешевих грошей, якої дотримуються центробанки у Європі та США. Коли люди мають можливість скористатися готівкою, "тоді центробанк не може знижувати відсоткові ставки набагато нижче нуля, навіть якби це було доречним для пожвавлення слабкої економіки", говорить Рогофф.

Вища пеня

Не випадково, що лондонська конференція, на якій у понеділок, 18 травня, Рогофф та інші дискутували на тему скасування готівки, була організована Швейцарським національним банком. Саме швейцарці є першопрохідцями від'ємних відсоткових ставок центробанку, їхня поточна ставка - мінус 0,75 відсотка.

Таку пеню змушені платити банки, які розміщують свої кошти в центробанку, а не позичають їх у формі кредитів фірмам та фізичним особам. Європейський центробанк також підвищує пеню, однак зараз вона - на рівні мінус 0,2 відсотка, тобто менша, ніж у Швейцарії.

Нацбанк Швейцарії
Нацбанк ШвейцаріїФото: Reuters/R. Sprich

Питання зараз в тому, чи поширять (і яким саме чином) банки ці негативні відсоткові ставки на звичайних клієнтів. Досі це стосувалося лише таких великих клієнтів, як інвестиційні фонди та підприємці, які зберігають понад півмільйона євро на рахунках. Звичайних вкладників, як запевняють, це не стосуватиметься.

Як повідомляють ЗМІ, деякі пенсійні фонди у Швейцарії навіть хотіли тримати гроші готівкою в сейфі, щоб уникнути виплати вищої пені, але банки відмовилися виплачувати такі суми.

Вирішення для кризи?

"Ніби ще потрібні докази, що в урядів та національних банків світу у боротьбі з борговою кризою закінчилися ідеї. Ось вам: відкрито вимагається заборона готівки", - пише бізнес-консультант Даніель Штельтер у своєму блозі.

"Припущення, що треба лишень достатньою мірою загнати відсоткові ставки нижче нуля, щоб активізувати інвестиції, є доволі наївним", - пише Штельтер. "Компанії інвестують, бо проекти чогось вартують, а не тому, що їм дарують гроші".

Штрафні ставки та примус до кредитування , може загрожувати "провальними інвестиціями та бульками на ринку капіталу, що зробить наступну кризу іще гіршою", вважає Штельтер.

Чому німці так люблять заощаджувати?

Готівка євро у ЄС є законним засобом розрахунку - для скасування довелося б ухвалити зміни до численних законів. Навіть сам Рогофф вважає, що це можливо лише "через тривалий період часу". От тільки доволі сумнівно, що знайдуться політики, які підтримають такі плани з огляду на виборців Німеччини, котрі так полюбляють готівку.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій