1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Крадіжка століття у Молдові переростає у політичну кризу

Світлана Кореновська, Юлія Семенова7 травня 2015 р.

Масштабна корупція підриває довіру суспільства до проєвропейського уряду , сформованого в Молдові. І без того хиткий уряд меншості постав перед важкими випробуваннями.

https://p.dw.com/p/1FKxF
Symbolbild Korruption Bestechung
Фото: Colourbox/Erwin Wodicka

"Грабунком століття" називають у Кишиневі зникнення з банків Молдови мільярда доларів США. В листопаді 2014 року, незадовго до парламентських виборів, стало відомо, що починаючи з 2012 року найбільший в країні Вanca de economii (BEM), а також Banca sociala та Unibanca під виглядом кредитів вивели на рахунки офшорних фірм близько мільярда доларів США.

Скандальне зникнення значної суми грошей з банків країни стало ще однією краплею в чаші незадоволення суспільства, котре стрімко втрачає довіру до влади. За даними останнього соцопитування "Барометр суспільної думки", котре проводив Інститут публічної політики, 80 відсотків населення вважають, що в крадіжці грошей винне керівництво країни, 77 відсотків незадоволені роботою уряду, понад 80 відсотків не довіряють держустановам.

У неділю, 3 травня, в столиці Молдови відбулася масова акція протесту, учасники якої вимагали оголошення результатів розслідування і притягнення до відповідальності причетних до крадіжки, у тому числі з числа можновладців.

Звіт приватних детективів

Однак поки замість результатів офіційного розслідування, жителі Молдови мусять задовольнятися звітом приватних детективів, замовленим владою. Наступного вечора після масових антикорупційних протестів в столиці, організованих громадянською платформою "За гідність та справедливість", спікер парламенту Молдови Адріан Канду опублікував на своєму сайті документ із першими висновками розслідування приватної агенції Kroll.

Ще до оголошення висновків приватних детективів, ЗМІ називали в числі ймовірних винуватців лідера ліберал-демократів Влада Філата, віце-голову демократичної партії Влада Плахотнюка, та відомого в Молдові бізнесмена Ілана Шора, якого детективи Kroll, судячи з опублікованих даних, вважають одним із координаторів грабунку.

Moldawien Protestaktion gegen Regierung in Chisinau
Масова акція протесту проти корупції в Кишиневі, 3 травня 2015 рокуФото: DW/Yulia Fememova

Ілан Шор є не лише власником значних пакетів акцій в банках, де зникли гроші, а і до листопада 2014 року очолював адміністративну раду банку BEM. Детективи Kroll, проаналізувавши транзакції банків, встановили, що кредитні кошти в результаті надходили на рахунки фірм, що належали бізнесмену. Однак наразі не встановлено, діяв Шор сам чи за узгодженням з іншими, ще не встановленими, особами.

Доповідь для відвернення уваги?

Депутат парламенту від опозиційної Партії соціалістів Богдан Цирдя, коментуючи для місцевих ЗМІ дані звіту Kroll, висловив припущення, що вивести настільки великі суми з банків країни неможливо без причетності до цієї операції урядовців і високопосадовців. Однак у доповіді, на думку Цирді, про це йдеться "вельми туманно".

Moldau Banca de Economii
Філіал Вanca de economiiФото: DW/ J.Semenowa

Парламентар припускає, що роль американських детективів зводиться до того, щоб відкинути підозри від олігархів у владних структурах і від голови Нацбанку Доріна Дрегуцану. "Ілан Шор не був ані автором цієї комбінації, ані головним одержувачем грошей. Він був максимум одним з виконавців", - заявив Цирдя в інтерв'ю одному з місцевих інтернет-порталів.

Політичний аналітик, відомий у Молдові журналіст Дмитрій Чубашенко в соцмережах називає доповідь детективів Kroll "ударом по нинішній владі", адже той містить "багато унікальної інформації щодо масштабів злочинної діяльності в банківській системі останніх років під чуйним "наглядом" Доріна Дрегуцану і компанії з адмінради НБМ".

Розслідування ведуть американці

Іноземних детективів залучили до пошуку зниклих грошей за ініціативою тодішнього прем'єр-міністра Юрія Лянке. Компанія Kroll виграла тендер оголошений молдовським урядом і розпочала роботу 11 лютого. Правоохоронні органи Молдови, котрі проводять власне розслідування, ще 6 лютого провели обшуки в осіб, підозрюваних в банківських махінаціях. Серед них був і Ілан Шор, який став одним з основних підозрюваних у справі про виведення грошей з BEM.

Компанія Kroll вже відома українцям, адже вже не раз була задіяна політиками у резонансних розслідуваннях в Україні. Так, у 2001 році детективи агенції на замовлення провладної партії "Трудова Україна" взялися писати звіт щодо обставин вбивства Георгія Гонгадзе. Опозиція тоді заявляла про причетність до вбивства журналіста тодішнього президента Леоніда Кучми . Агенція доказів причетності екс-президента до вбивства не знайшла.

2010 року, на замовлення тодішнього уряду України, агенція Kroll у числі трьох інших фірм займалася аудитом діяльності уряду під керівництвом Юлії Тимошенко. Звіт аудиторів став одним з приводів для того, аби прокуратура розпочала кримінальне провадження у справі екс-прем'єрки. Після падіння режиму Януковича, всі обвинувачення з Тимошенко були зняті.

Політична криза у Молдові

Політолог Анжела Колацкі вважає, що публікація доповіді детективів може негативно позначитися на розвитку політичної ситуації в Молдові, але з іншого боку - послужити поштовхом для внутрішнього очищення партій і для розвитку громадянського суспільства. "Якщо влада розумна і з часткою совісті, вона, звісно, доведе до пуття розслідування. Треба працювати далі", - пояснила Колацкі свою позицію DW.

Тим часом криза довіри до проєвропейського уряду країни негативно впливає і на підтримку населенням проєвропейського курсу Молдови. Ігор Ботан, співзасновник громадянської платформи "За гідність і справедливість", зазначає, що громадська підтримка європейського курсу країни впала з 73 до 37 відсотків. Причиною такого різкого зниження, за його словами, стали невмілі дії і корупція про європейського уряду. "Це просто катастрофа. Ми бажаємо відновити в наших громадян віру в європейський курс", - зазначає Ботан.

Moldawien Chisinau Parlament Abgeordnete
Проєвропейський уряд меншості в парламенті Молдови переживає кризу довіриФото: picture-alliance/epa/D. Doru

Інша представниця громадянської платформи "За гідність та справедливість", екс-депутатка парламенту Анжела Араме на мітингу заявила, що для повноцінного розслідування крадіжки банківських грошей спочатку необхідно відправити у відставку генпрокурора, директора Національного центру боротьби з корупцією, а також керівництво Вищої судової палати.

Масовий протест у неділю, 3 травня, був першим сигналом дряду, що народ вимагає зміцнення механізмів державного контролю над з корупцією. У випадку відсутності поступу в розслідуванні корупційного скандалу, протестувальники погрожують двотижневим страйком і блокуванням державних адміністративних будівель, а також парламенту.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій