1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

У ЄС розмірковують про можливі нові правила для польотів

Бернд Ріґерт, Дмитро Прокопчук27 березня 2015 р.

У Європі міркують над тим, як найкраще запобігати подібним катастрофам, як та, що сталася з літаком A320 авіакомпанії Germanswings. Одним із варіантів є запровадження правила "двох людей" в кабіні пілота.

https://p.dw.com/p/1Eygj
У кабіні літака Airbus
У кабіні літака AirbusФото: Getty Images/A. Hassenstein

Тренування пілотів, їхнє ліцензування, їхні медичні огляди - усе це в ЄС регулюється єдиними стандартами, прописаними вже давно. Це в черговий раз підтвердили Європейська агенція з безпеки авіації (EASA) у Кельні та Європейська комісія у Брюсселі після трагедії літака A320 авіакомпанії Germanwings.

Згідно з повідомленням європейських чиновників, які висловили бажання залишитися невідомими, на європейському рівні є мінімальні стандарти, які мають виконуватися авіалініями. Кожна авіакомпанія може, в свою чергу, запроваджувати жорсткіші стандарти та вимоги до безпеки авіаперевезень. Контроль за виконанням мінімальних приписів ЄС покладається на відповідні національні органи в кожній країні-члені ЄС. У Німеччині за це відповідає Федеральне авіаційне відомство (LBA) у Дюссельдорфі. Єдині європейські правила для авіаперевізників були встановлені лише після теракту в Нью-Йорку 11 вересня 2001 року. До того кожна країна ЄС встановлювала свої правила сама.

Психічне здоров'я як камінь спотикання

Представники Єврокомісії та EASA у Брюсселі і після багаторазових запитів преси продовжують наполяти на тому, що пілоти раз на рік мусять проходити медогляд, зокрема, це стосується і контролю психічного здоров’я, що включає в себе діагностику таких захворювань, як депресія. "Пілотів з депресією слід вважати нездатними керувати літаком, і вони не можуть отримати відповідний сертифікат про працездатність", - розповів один європейський чиновник. Такі пілоти, за його словами, до того ж зобов’язані повідомити свого роботодавця про власну непрацездатність.

Німецький лікар пілотів Онно Бендер у інтерв'ю для DW вважає інакше. Він стверджує, що психічні захворювання важко виявити в ході звичайного огляду. Обов’язкового психологічного огляду (в Німеччині - Ред.), за його словами, немає. Представниця EASA в Брюсселі, до якої DW звернулася з проханням прокоментувати подробиці авіакатастрови у французьких Альпах та інформацію про попередні проблеми зі здоров’ям другого пілота рейсу, від коментаря відмовилася. Як відомо, прокуратура Франції закидає пілотові Андреасу Л. умивне скерування літака із 150 людьми на борту в напрямку скель, що призвело до авіакатастрофи та загибелі всіх пасажирів та членів екіпажу.

Стурбовані лише зовнішніми загрозами

Після подій 11 вересня 2001 року в США EASA змусила всі авіалінії в Європі встановити спеціальні захисні двері при вході до кабіни пілота. "Ідея полягала в тому, щоб захистити пілота від зовнішніх загроз", - говорить представниця EASA. Імовірність, що пілоти самі можуть становити загрозу, вочевидь, не розглядалася. У Європі також є вимога обладнувати літаки камерами, через які видно, хто підходить до кабіни пілотів. Відтак є прийнятним, що пілоти поодинці можуть виходити з кабіни, адже кожен пілот може бачити, хто стоїть біля дверей. Саме тому, з точки зору EASA, до останнього і не було необхідності в тому, щоб у кабіні завжди перебували двоє. У США ж, де таке "правило двох людей" існує, його сенс полягає в тому, що коли один із пілотів покидає кабіну, його місце займає кваліфікований член екіпажу, який дивиться у віконце і перевіряє, хто заходить у кабіну, перш ніж відчинити двері.

Симулятор кабіни Airbus 320
Симулятор кабіни Airbus 320Фото: picture-alliance/dpa/Jason Calston/Airbus

Голова Транспортного комітету у Європарламенті Міхаель Крамер (з фрації Зелених) сказав в ефірі німецькому радіо Deutschlandfunk, що хоче домагатися загальноєвропейського припису про те, що в кабіні пілота завжди мають перебувати двоє. "Проти серйозного наміру (пілота вчинити авіакатастрофу - Ред.) нічого не вдієш, однак питання в тому, чи другий пілот Л. повівся би так само, якби поруч був стюард чи стюардеса? І чи міг би він тоді запобігти відкриттю дверей в тому разі, якщо в них грюкали б ззовні?".

Між тим німецькі авіакомпанії оголосили, що попередньо запровадять правило "двох людей" та обговорять це питання з LBA. Загалом же в Європі про намір запровадити подібне правило вже заявили британські авіакомпанії, скандинавська SAS та латвійська Air Baltic. Чеська CSA та найбільший європейський лоу-кост Ryanair це правило застосовували і до авікатастрофи у Франції.

Більше контролю із землі

З огляду на обставини катастрофи літака Germanwings, Єврокомісія та EASA тепер хочуть перевірити, наскільки правило "двох людей" є необхідним. "Але цей процей може зайняти деякий час, авже ж ми не маємо конкретних фактів", - сказала речниця EASA. За її словами, агенція в особливо термінових випадках може приймати рішення і в пришвидшеному режимі. Однак такої терміновості, за словами речниці, в даному випадку немає.

Окрім правила "двох людей", в EASA хочуть обговорити і питання того, чи доречно залишити чинними приписи щодо спеціальних замкових механізмів та можливостей відкриття дверей до кабіни пілота літака. "Усе це буде перевірено", - каже вона. Спеціальні двері безпеки, за її словами, в цілому продемонстрували позитивний ефект. Оскільки відколи вони були введені, кількість викрадень літаків у всьому світі значно знизилася, каже речниця.

В довготривалій перспективі Єврокомісія та EASA розглядають і питання щодо того, чи не варто контролювати пасажирські літаки ретельніше ззовні через диспетчерів задля мінімізації можливих помилок або навмисних злодіянь пілотів, як у випадку з рейсом Germanswings. Серед інших більш далеких перспектив - повне дистанційне управління літаком з землі, але подібні випробування перебувають поки що лише на стадії зародку.

Іще одна можливість, яка теоритичне може бути колись втілена в життя за умови подальшого розвитку техніки, це відмова від другого пілота взагалі. За умови, що один із стюардів чи одна зі стюардес муситиме мати принаймні мінімальні додаткові навички поведінки в екстремальних ситуаціях. Але все це - поки що лише розмови, кажуть в EASA.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою