1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Перепустки в зоні АТО

Інна Купріянова25 лютого 2015 р.

Система контролю пересування у зоні АТО дискредитувала себе - це визнає як влада Донеччини, так і посадовці СБУ. Поки населення Донбасу стикається із труднощами на "кордоні", бізнес на перепустках процвітає.

https://p.dw.com/p/1Eh3b
Черга перед Жовтневою районною адміністрацією Маріупольської міськради, у якій знаходиться один із центрів видачі перепусток для пересування у зоні АТО
Черга перед Жовтневою районною адміністрацією Маріупольської міськради, у якій знаходиться один із центрів видачі перепусток для пересування у зоні АТОФото: DW/M. Ryabchenko

- Он там бачите купу макулатури в кутку? Туди і кладіть свою заяву на отримання перепустки.

- А коли приїжджати за нею?

- Ну, не раніше, ніж через місяць.

Такий діалог між місцевими жителями та солдатами відбувся на найближчому до Донецька українському блокпості. Це один із пунктів прийому документів на отримання перепустки, без якої пересування між непідконтрольною Києву територією Донбасу та рештою України заборонене - як для людей, так і для вантажу.

За відсутності перепусток блокуються всі вантажівки з товарами в межах зони Антитерористичної операції (АТО). Донеччани відчувають це по порожніх полицях у продуктових магазинах та спекулятивних цінах. Із проблемами вже зіткнулися тисячі людей, які не можуть ані покинути зону бойових дій, ані виїхати, щоб отримати гроші з банківської картки.

Процедура отримання перепустки схожа на схему отримання візи
Процедура отримання перепустки схожа на схему отримання візиФото: DW/M. Ryabchenko

Згідно цифр, наданих DW у Службі безпеки України (СБУ), від початку дії цієї системи із 21 січня жителям Донбасу було видано 66 тисяч перепусток, а прийнято майже 70 тисяч заяв. У відомстві кажуть, що нині задля зменшення черг створюються додаткові пункти прийому заяв.

"Фільтрація" терористів

Запровадження пропускної системи для пересування у зоні АТО декларувалося як один із заходів убезпечення від терористичної загрози. Якщо казати мовою її винахідників - посадовців СБУ - це "фільтрація" терористів від решти населення.

Сама процедура дуже схожа на схему отримання візи. Людина збирає документи, які підтверджують мету її поїздки. Подає їх у спеціальні пункти - Координаційні групи. А через десять днів отримує перепустку. Утім, проста та зрозуміла, на перший погляд, процедура на практиці стала знущанням над людьми, незалежно від того, по який бік лінії розмежування вони опинилися, свідчать очевидці. "Я законослухняна громадянка і з розумінням ставлюся до обмежень у воєнних умовах. Але хочу, щоб і держава створювала ефективний захист своїх громадян, а не займалася знущанням над нами", - сказала DW одна із мешканок Донецька.

Фейкові перепустки за певну суму

"Вже місяць як я безрезультатно чекаю на перепустку. Мабуть, єдиний вихід - купувати її", - розповідає донеччанин Стас. Торгівля цими документами стала прибутковим бізнесом. Вартість послуги - 500-700 гривень.

Жителі Донеччини, які хочуть оформити перепустку, постійно стикають із чергами
Жителі Донеччини, які хочуть оформити перепустку, постійно стикають із чергамиФото: DW/M. Ryabchenko

"Я зателефонувала за номером, який знайшла на одному з форумів в соціальних мережах", - розповіла DW одна з вимушених переселенок із зони бойових дій Наталія. За її словами, жінка, яка відповіла, чітко назвала вартість перепустки - 750 гривень. У вартість "послуги" входило і заповнення заяви. "Я сказала, що я - грамотна, можу і сама написати заяву", - пригадує Наталія. Тоді - 500 гривень, відповіла їй жінка.

Як з’ясувала DW, в СБУ також знають про існування посередницьких фірм. Це шахраї, вони або зникають із грошима, або надають фейкові перепустки, запевнила у розмові з DW речниця відомства Олена Гітлянська. "Стосовно ж корупції у самих штабах чи на блокпостах, то якщо будуть такі письмові звернення, то розслідування будуть дуже оперативними. Але поки така інформація відсутня", - запевнила вона.

Диверсанти оминають блокпости

За словами Гітлянської, завдяки режиму спецперепусток терористи тепер менше їздять через блокпости. "Таким шляхом ми убезпечуємо блокпости від терористів і можемо сконцентруватися на виявленні їх в інших місцях", - запевняють у СБУ.

На одному з українських блокпостів
На одному з українських блокпостівФото: DW/M. Ryabchenko

Тож диверсанти знаходять інші шляхи в обхід блокпостів, а мирні жителі страждають, зауважує у розмові з DW Олександр Ворошков, керівник волонтерської організації SOS-Краматорськ, яка займається допомогою вимушеним переселенцям. На його думку, така система позбавлена логіки. За інформацією волонтера, за день видається не більше 40 перепусток, тоді як черги бажаючих набагато більші.

"Звичайно, що черги - благодатний ґрунт для корупції. Можна відкупитися і на блок-пості за 100-500 гривень", - зазначає Ворошков. Він також зазначає, що трапляються ситуації, коли людей без перепусток просто висаджували в полі на морозі. "Навіть пенсіонерів та інвалідів. Це не норма, але такі випадки - теж не виключення", - зазначає волонтер.

"Збій" системи

Те, що система перепусток є принизливою для людей і дискредитує владу, визнають вже і в самому СБУ. Це засвідчив очільник Головного слідчого управління СБУ Василь Вовк в ефірі одного з українських телеканалів. За його словами, нині у відомстві вже замислилися над проведенням "фільтраційних заходів без оформлення цих перепусток".

Губернатор Донеччини генерал Олександр Кіхтенко також виступає проти цієї системи. У середу, 25 лютого, голова облдержадміністрації перебуває в Києві, де серед іншого має порушити питання про недоцільність її існування "в тому вигляді, в якому вона нині є", наводить слова його заступника агентство "Інтерфакс-Україна".

Життя на Донбасі очима німецької журналістки

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій