1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Чому Лукашенко став на захист білоруськості

Артур Смирнов (Вільнюс), Аніта Грабська27 січня 2015 р.

Упродовж останнього року президент Білорусі неодноразово підкреслював важливість збереження мови та культури титульної нації своєї країни. На думку експертів, він робив це під тиском зовнішніх обставин.

https://p.dw.com/p/1EQzB
Олександр Лукашенко
Олександр ЛукашенкоФото: AP

Виступаючи 20 січня на з'їзді Білоруського республіканського союзу молоді (БРСМ), Олександр Лукашенко вчергове позитивно висловився на тему білоруської мови та культури. За його словами, "культура - ось що робить білоруса білорусом, а не просто "тутейшим" (білоруським обивателем - Ред.), у якій точці земної кулі він би не перебував". Не тільки багатюща спадщина - білоруська література, музика, архітектура, але й мова, яку треба знати, історія, яку потрібно пам'ятати, і цінності, які необхідно поважати, на думку глави держави, допоможуть зберегти суверенітет і самобутність країни. Аналітики вважають, що президент знову торкнувся цієї теми не просто так.

Загроза владі й суверенітету

Глава Товариства білоруської мови імені Франциска Скорини Олег Трусов вважає, що Лукашенко відчув реальну загрозу своїй владі з боку так званого "російського світу", тому й заговорив про важливість національної мови і культури. Цьому "світу", каже історик, Лукашенко не потрібен.

"Їм потрібно захопити Білорусь шістьма губерніями, росіянам не потрібні жодні білоруські президенти, якою мовою вони б не розмовляли. Росія серйозно готується до захоплення Білорусі, про що вже говорять і російські аналітики, тож нічого дивного в цьому немає", - зауважує Трусов.

Політолог Валерій Карбалевич пов'язує слова Лукашенка з українською кризою, під час якої, за його словами, Росія силою намагається контролювати, захищати та зміцнювати вже згаданий "російський світ". Щоб відмежуватися від нього і продемонструвати, що в цій країні не російський, а білоруський світ, "от і робиться така боязка спроба косметичної, ледве помітної білорусизації, але все це відбувається обережно", вважає Карбалевич.

Зміна поглядів

Політолог Олександр Класковський нагадує, що на самому початку свого правління Лукашенко доволі непоштиво висловлювався про білоруську мову. У 1994 році тільки-но обраний перший і поки що незмінний президент Білорусі заявив буквально таке: "Люди, які розмовляють білоруською мовою, не можуть нічого робити, окрім як розмовляти нею, тому що білоруською не можна виразити нічого великого. Білоруська мова - бідна мова, у світі існує тільки дві великі мови - російська та англійська".

Пізніше, між іншим, Лукашенко намагався відхреститися від цих своїх слів, час від часу висловлюючи підтримку мові титульної нації. Однак межею для президента, вважає Класковський, стали дії Росії в Криму. "Після Криму Лукашенко з жахом усвідомив, що його теза "білоруси - це росіяни, тільки зі знаком якості" може вдарити бумерангом. Росіяни можуть сказати: якщо так, то давайте об'єднуватися, ми ж один народ. І може вийти як у Криму чи на Донбасі", - пояснює політолог.

Класковський: "Після Криму Лукашенко з жахом усвідомив, що його теза "білоруси - це росіяни, тільки зі знаком якості" може вдарити бумерангом".
Класковський: "Після Криму Лукашенко з жахом усвідомив, що його теза "білоруси - це росіяни, тільки зі знаком якості" може вдарити бумерангом".Фото: DW/A. Burakov

Російська реакція

Представники демократичних сил уже давно наполягають на створенні білоруського університету, де всі предмети викладалися б білоруською мовою, на збільшенні кількості білоруськомовних шкіл та дошкільних закладів.

21 січня новий міністр освіти Михайло Журавков вказав, що вивчати географію та історію Білорусі потрібно білоруською мовою: "Я думаю, що поступово діти самі прийдуть до того, що захочуть вивчати половину або більшу частину предметів загальноосвітньої школи білоруською мовою".

Ці слова Журавкова викликали негативну реакцію з боку деяких російських ЗМІ та експертів. "Сумно констатувати, що Білорусія правильно рухається антиросійським курсом. Влада республіки йде шляхом націоналізму українського штибу. Поки що це не настільки очевидно, але ситуація надалі буде тільки загострюватися", - заявив, наприклад, заступник директора Центру україністики та білорусистики Московського державного університету Богдан Беспалько.

Як вважає Олександр Класковський, в російських ЗМІ почалася чергова кампанія демонізації Лукашенка, який нібито "здружився з місцевими бандерівцями". "Москва якщо і не готує тут другий Крим, як кажуть деякі російські оглядачі, але намагається полоскотати Лукашенку нерви перед президентськими виборами", - підсумував політолог.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою