1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Огляд преси: Ідея про ЗВТ з РФ не принесе мир на Донбас

Огляд преси підготувала Наталія Мехед24 січня 2015 р.

Ідею канцлерки ФРН про можливу зону вільної торгівлі "від Лісабона до Владивостока" за умови деескалації ситуації в Україні німецька преса сприйняла суперечливо. Більшість вважає, що Меркель намагається "будувати міст".

https://p.dw.com/p/1EPtN
Фото: Fotolia/svort

Німецькі газети, які вийшли друком у суботу, 24 січня, жваво зреагували на ідею канцлерки ФРН Анґели Меркель про можливість створення широкої зони вільної торгівлі - "від Лісабона до Владивостока" - між Євросоюзом та Євразійським союзом, якщо Росія посприяє врегулюванню української кризи. Про бажання саме такої форми співпраці ще кілька років тому висловлювався російський президент Володимир Путін. І хоч федеральний уряд поспішив уточнити, що слова Меркель треба сприймати лише як ідею, а не конкретну пропозицію, це висловлювання канцлерки спричинило доволі широкий резонанс.

Східнонімецька газета Märkische Allgemeine схвально відреагувала на заяву очільниці німецького уряду, однак зауважила, що робити конкретні кроки у цьому напрямку ще зарано: "Вірно було, що канцлерка Меркель у Давосі відреагувала на ідею Путні про спільний економічний простір "від Лісабона до Владивостока". Однак робити конкретні кроки у цьому напрямку - зарано. Втім, Путін має знати, що він також може у чомусь виграти, якщо нарешті змінить тон в українській кризі та докладе зусиль до справжнього тривалого перемир'я на Донбасі".

У свою чергу видання Тhüringische Landeszeitung зазначає: "Якщо обидві сторони справді зацікавлені в цьому, то висока мета "зони вільної торгівлі" може допомогти прибрати зі шляху політичні перешкоди, навіть конфлікт в Україні. Однак перспектива зближення не завжди допомагає в подоланні перешкод. Туреччина веде переговори щодо вступу в ЄС протягом багатьох років, але здається, що вже ні ЄС, ні Туреччина самі не хочуть цього альянсу, уже навіть найбільші оптимісти навряд чи можуть собі уявити, що Туреччину за Ердогана приймуть до ЄС,

З Росією, яку релігія відокремлює (від Європи. - Ред.) дещо менше, розрив між цінностями зараз також суттєвий. Адже у РФ опозиція швидко мандрує до в’язниць, якщо набридає владі, антиурядові демонстрації дозволяються вкрай рідко, а той, хто публічно визнав свою гомосексуальність, може бути засуджений "гумовим" законодавством. До того ж, пропозиція Меркель украй туманна", - наголошує Тhüringische Landeszeitung.

Натомість столична газета Berliner Morgenpost вважає, що "Меркель будує міст і заклала його першу цеглину", і продовжує: "Вона вголос подумала про спільну зону вільної торгівлі з Росією, чим налаштувала Путіна на реалізацію його мрії про єдиний торговий простір "між Лісабоном та Владивостоком". Те, що цей сигнал у бік Москви буде поєднаний з вимогою миру в Україні, було очікуваним. Адже все інше виглядало б як капітуляція Заходу перед російською політикою агресії, яка загрожує миру в Європі".

Утім, видання Nürnberger Nachrichten вважає, що Меркель "гальмує єдине політичне начало", яке допомогло б урегулюванню конфлікту на Донбасі: "В Україні зараз гине стільки людей, як ніколи раніше. Однак канцлерка Меркель дозволяє собі розкіш, загальмувати єдине політичне начало, яке б могло бодай зрушити цю кризу до миру. До речі, угода про зону вільної торгівлі між ЄС та Росією - це її власна пропозиція, яку вона спочатку висловила у Давосі, але потім, у п'ятницю, зобразила як щось відносне. Про "конкретну пропозицію" Росії не йдеться, - переказали слова Меркель. Проте українському регіону, охопленому війною, потрібно саме це - нова, свіжа ідея, які нарешті дозволить розв'язати цей Гордіїв вузол".

Тим часом видання Lausitzer Rundschau констатує, що за нинішніх умов "жодного кінця конфлікту" в Україні не видно: "Зараз канцлерка Анґела Меркель знову ввела у гру стару ідею про створення зони вільної торгівлі між ЄС і очолюваним Москвою Євразійським союзом. Невже це вразить сторони конфлікту на Сході України? Навряд чи. Проросійським бойовикам (на Донбасі. - Ред.) у будь-якому разі наплювати на міжнародні зусилля з деескалації ситуації. Замість цього вони охочіше базікають про нові наступи. Путін, який міг би цей хаос припинити, тим часом ухиляється від причетності до військової підтримки сепаратистів. Інакше - він втратить своє обличчя на батьківщині. На цьому тлі жодного кінця конфлікту не видно. Жодного миру, ніде", - вважає Lausitzer Rundschau.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою