1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Висновки Венеціанської комісії щодо конституційної реформи

Юрій Шейко27 жовтня 2014 р.

Президентський проект змін до конституції отримав висновки Венеціанської комісії. Автори звіту загалом вітають нововведення, проте закликають їх допрацювати та обговорити з громадськістю.

https://p.dw.com/p/1DcxY
Фото: picture-alliance/dpa

Свої висновки щодо проекту змін до Конституції України опублікувала Європейська комісія за демократію через право (Венеціанська комісія). В цілому вони є позитивними. Так, експерти привітали скасування імперативного мандату та повноваження загального нагляду Генеральної прокуратури. На необхідність таких кроків Венеціанська комісія вказувала ще раніше.

Схвалення авторів звіту викликали також положення про децентралізацію. Зміни передбачають ліквідацію державних адміністрацій та наділення місцевих рад правом призначати виконавчі органи. А всю територію України планується поділити на громади.

Проте експерти говорять про низку недоліків. Проект змін передбачає збільшення повноважень президента, зокрема це стосується звільнення та призначення голів окремих центральних органів державної влади, наприклад, голову Антимонопольного комітету. У Венеціанській комісії вказують на той недолік, що проект не визначає підстав для зняття з посад цих чиновників.

Автори звіту закликали також включити до змін до конституції положення про судову реформу. Серйозну критику Венеціанської комісії викликало те, що "українське громадянське суспільство не було поінформоване про запропоновані зміни, з ним не провели консультацій". Тому, розуміючи винятковість обставин в Україні, автори звіту наголосили на необхідності провести консультації з громадськістю перед остаточним прийняттям змін до конституції.

Проект змін до Верховної Ради подав президент України Петро Порошенко 2 липня. 7 липня він звернувся до Венеціанської комісії з проханням якомога швидше розглянути цей проект. Свої висновки у міжнародній організації опублікували у понеділок, 27 жовтня.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою