1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Куди подівся Берлінський мур?

Андреас Гоніх (dpa), Юрій Шейко9 листопада 2017 р.

Уламки Берлінського муру, падіння якого в Німеччині відзначають 9 листопада, залишаються популярним сувеніром. Але вони також - і пам'ятки історії. Сегменти муру стоять навіть у музеях.

https://p.dw.com/p/1DJqS
Берлін, стіна, мур, Берлінська стіна, НДР, Німеччина
Фото: picture-alliance/dpa

Першими були так звані "дятли Берлінського муру". 9 листопада 1989 року впав Берлінський мур, а вже за кілька тижнів між будинком Райхстагу та Бранденбурзькими воротами його було продірявлено в багатьох місцях. Як берлінці, так і туристи видовбували шматки бетонних блоків, які упродовж 28 років розділяли місто. Вуличні торговці пропонували уламки муру на продаж і таким чином заробляли гроші. Колишнє укріплення стало бізнесом з мільйонними оборотами і досі ним лишається.

Фрагменти Берлінського муру можна знайти на всіх континентах - у музеях та у вигляді пам'ятників. "Уламки муру є реліквіями світової історії", - говорить історик Ганс-Герман Гертле (Hans-Hermann Hertle) з Центру досліджень сучасної історії у Потсдамі. "Вони мають високе символічне значення в тому, що мур більше не лякає".

За допомогою Берлінського муру, який почали будувати 13 серпня 1961 року, в НДР хотіли запобігти економічному знекровленню. Причина в тому, що через "вушко голки" - Західний Берлін - до 1961 року близько 1,6 мільйона східних німців мігрували в Західну Німеччину. Упродовж року керівництво Соціалістичної єдиної партії Німеччини (СЄПН) постійно розбудовувало загородження. Попри це тисячі людей намагалися здійснити втечу. Згідно з актуальними даними, на прикордонній стіні в Берліні загинуло 138 осіб.

У Берліні нині збереглося небагато оригінальних ділянок муру. Проте він живе надалі як сувенір: у вигляді брелоків для ключів, осколків муру на магніті, листівок з маленькими шматочками стіни, розписаних уламків муру. В одному магазині сувенірів, що неподалік від колишнього КПП "Чекпойнт Чарлі", прямо біля входу знаходиться великий стелаж, заставлений гарно запакованими фрагментами муру - від 4,90 євро і вище, залежно від розміру.

Вам шматочок чи 33 кілограми муру?

"Інтерес до муру стабільно високий", - говорить Віланд Ґібель (Wieland Giebel), керівник берлінського видавництва Story, яке також продає сувеніри з Берлінського муру. "З одного боку, важко уявити, як виглядало місто, коли було поділене". З іншого - падіння муру демонструє прагнення до свободи громадян НДР. Уламки муру надходять від одного постачальника, їхню автентичність для видавництва підтверджує Берлінський технічний університет. В інтернет-магазині маленький шматок муру можна купити за 6,90 євро, дещо більший - за 12,90 євро. А от "справжній уламок муру" вагою 33 кілограми коштує 699 євро.

Залишки бетонної стіни можна знайти не тільки у продавців сувенірів. Місто Берлін має ціле сховище решток муру, говорить Анна Камінські (Anna Kaminsky), керівниця Федерального фонду дослідження диктатури СЄПН: "Тільки нещодавно, за допомоги нашого посла в Естонії, ми передали в Таллінн великий уламок муру".

Побудова Берлінського муру в Берліні, серпень 1961 року
Побудова Берлінського муру в Берліні, серпень 1961 рокуФото: picture-alliance/dpa

Мур як фінансове джерело

Незабаром після падіння муру бізнесмени зрозуміли, що на його рештках можна заробляти гроші. Як місцеві, так й іноземні підприємці пропонували НДР, яка стояла на межі банкрутства, великі гроші за уламки муру, розповідає історик Ронні Гайденрайх (Ronny Heidenreich). Тодішнє керівництво НДР погодилося: відтоді з колишнього "захисного валу" планувалося заробляти гроші. Реалізацію доручили східнонімецькій компанії Limex, яка спеціалізувалась на зовнішній торгівлі. Згідно з офіційною заявою, виручені гроші мали спрямувати на "гуманітарні цілі", зокрема на фінансування системи охорони здоров'я.

У Берліні рештки стіни розмалювали митці з усього світу. Так виникла галерея під відкритим небом - East Side Gallery
У Берліні рештки стіни розмалювали митці з усього світу. Так виникла галерея під відкритим небом - East Side GalleryФото: Reuters

У Західній Німеччині також було засновано агентство з продажу. Зокрема, один аукціон вибраних уламків муру, що відбувся в Монако, зібрав від 1,8 мільйона до 2,2 мільйона німецьких марок, тодішньої валюти Федеративної Республіки Німеччина. При цьому, за словами Ронні Гайденрайха, гроші з розпродажу муру потрапляли також і до кишень шахраїв.

На початку літа 1990 року почався демонтаж муру довжиною близько 155 кілометрів. За допомогою 65 кранів, 175 вантажівок та 13 бульдозерів загородження було знесено. Приватні компанії, переважно з ФРН, допомагали прикордонникам у демонтажі й таким чином недорого отримували доступ до будівельного сміття, що лишалося. Так велику частину стіни використали при будівництві та ремонті доріг. Проте деякі кмітливі підприємці розпізнали цінність уламків як сувенірів.

У підсумку ґешефт з муром керівництву НДР вигоди не приніс. Витрати на демонтаж були колосальними: за даними Гайденрайха, вони склали приблизно 170 мільйонів німецьких марок. Продаж уламків муру компенсував незначну частину цих грошей - лише кілька мільйонів.

Берлінський мур у світі

В усьому світі Берлінський мур і нині є символом поділу Німеччини. Існує більше 140 пам'ятників, при зведенні яких використані його частини. Вони описані в книзі Ронні Гайденрайха "Берлінський мур у світі".

Символ свободи - в албанській столиці Тірані сегмент Берлінського муру використали, наприклад, для мистецької інсталяції
Символ свободи - в албанській столиці Тірані сегмент Берлінського муру використали, наприклад, для мистецької інсталяціїФото: Bundesstiftung Aufarbeitung, Berlin Story Verlag, Anna Kaminsky

Найбільший фрагмент решток муру поза межами Берліна знаходиться в The Newseum, музеї в столиці США Вашингтоні, а поряд з ним стоїть справжня сторожова вежа прикордонних військ НДР. Фрагменти муру також можна побачити у Києві, у верфі Гданська, Імперському воєнному музеї в Лондоні, у Нью-Йорку, на Гаваях, в Буенос-Айресі та Сеулі. А також, умовно кажучи, на Марсі: за пропозицією одного німецького геолога, один з уламків скелі на цій планеті, який віддалено нагадує зруйнований мур, назвали "Зламана стіна".

No comment: Емоції в день падіння Берлінського муру (09.11.2017)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою