1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Злочинний режим чи "кишенькові злодії"?

Євген Тейзе23 серпня 2014 р.

Навесні генпрокурор України заявляв, що режим Януковича вкрав в українського народу понад сто мільярдів доларів. Однак суми, які фігурують у кримінальних справах, що розслідуються, у сотні разів менші.

https://p.dw.com/p/1Cyxn
Потік корупційних грошей на розкіш Януковича прокуратура досі не досліджувала?
Потік корупційних грошей на розкіш Януковича прокуратура досі не досліджувала?Фото: GENYA SAVILOV/AFP/Getty Images

Виступаючи наприкінці квітня у Лондоні на Форумі з повернення викрадених активів, тепер уже колишній український генпрокурор Олег Махніцький заявив, що Віктор Янукович "обікрав українців на сто мільярдів доларів". Як стверджував Махніцький, з собою у Росію Віктор Янукович "вивозив мільярди доларів готівкою".

Чотири місяці потому у західних банках вдалось знайти заледве мільярд. Однак, щоб повернути в Україну принаймні ці гроші, український суд має встановити, що Янукович та його оточення цей мільярд доларів вкрали. Утім, до суду ще далеко - справи стосовно екс-президента України та ділків з його оточення поки що тільки розслідуються українською прокуратурою.

Що "накопала" прокуратура?

Як повідомили DW у Генпрокуратурі України, стосовно Януковича проводиться досудове розслідування щодо незаконного заволодіння ним державним майном - будівлями комплексу відпочинку "Пуща-Водиця" вартістю понад 91,7 мільйона гривень та земельною ділянкою в урочищі "Межигір’я" ринковою вартістю у 520 мільйонів гривень. Крім оборудок із нерухомістю, Януковича-старшого підозрюють в "організації перевищення влади та службових повноважень працівниками правоохоронного органів для силового розгону мирних акцій протесту, що призвело до тяжких наслідків".

Старшого сина екс-президента Олександра Януковича, якого українські ЗМІ називали головним "менеджером" клану Януковичів - так званої "сім'ї" - наразі підозрюють в ухиленні від сплати податків на суму понад 42,5 мільйона гривень. Молодший син Януковича Віктор, як стверджує Генпрокуратура, міг заволодіти разом зі службовими особами органів державної влади під час будівництва комплексу дитячої лікарні "Охматдит" у Києві державними коштами в сумі понад 28 мільйонів гривень. Таким чином, загальна сума зловживань Януковичів, не враховуючи привласнення земель "Межигір´я", за матеріалами наявних кримінальних проваджень, становить близько 70 мільйонів гривень. При тому, що вартість самого лише палацу "Хонка" та території приватної резиденції екс-президента оцінювалася в 1,3 мільярда гривень.

Згідно з матеріалами журналістських розслідувань, Курченко виводив величезні суми за кордон
Згідно з матеріалами журналістських розслідувань, Курченко виводив величезні суми за кордонФото: FC Metalist

Курченко - "гаманець" клану?

Найбільші суми зловживань, як виплаває з інформації, наданої у відповіді Генпрокуратури на запит DW, фігурують у справі проти Сергія Курченка. Наближеного до клану екс-президента Януковича бізнесмена, якого у ЗМІ нерідко називають "гаманцем Януковича", підозрюють у махінаціях з продажем зрідженого газу, які завдали державі збитків на понад три мільярди гривень. Як вже повідомляла DW, за даними журналістських розслідувань, Курченко виводив величезні суми коштів за кордон через офшорні зони.

Натомість імовірні зловживання українських екс-посадовців оцінюються у значно нижчі суми. Колишнього главу Адміністрації президента та першого віце-прем'єр-міністра Андрія Клюєва підозрюють у тому, що він заволодів державними коштами Стабілізаційного фонду в сумі 200 мільйонів гривень. Крім того, на нього покладають відповідальність за розгін демонстрації на Майдані Незалежності у Києві 30 листопада 2013 року.

Вочевидь не зараховується слідчими Генпрокуратури до системних корупціонерів і колишній прем'єр-міністр Микола Азаров. Щодо нього розслідують поки що лише два "корупційні" епізоди: про знесення в 2011 році будівлі товариства з обмеженою відповідальністю "Люксекспрес-ІІ" у Києві, що спричинило майнову шкоду на суму 460 мільйонів гривень, та розтрату бюджетних коштів у сумі 220 мільйонів гривень, "призначених на розгортання телекомунікаційної мережі спеціального призначення". Фігурує Азаров і у справах про спроби силового придушення "Євромайдану".

Віктор Пшонка (на картині праворуч), як стверджує прокуратура, відкривав і закривав справи за гроші
Віктор Пшонка (на картині праворуч), як стверджує прокуратура, відкривав і закривав справи за грошіФото: Alexander Sawitski

Кримінальні справи на замовлення

Колишнього Генерального прокурора України Віктора Пшонку, як випливає з відповіді відомства, підозрюють у зловживанні службовим становищем з метою придушення акцій протесту з листопада 2013 року по лютий 2014-го. Окрім того, Пшонка підозрюється в одержанні разом із сином - народним депутатом України Артемом Пшонкою - неправомірної вигоди за непритягнення осіб до встановленої законом кримінальної відповідальності, порушення "замовних" кримінальних справ та кримінальних проваджень.

"Також Пшонку В.П. звинувачують у заволодінні протягом 2010-2014 років бюджетними коштами в особливо великих розмірах, призначеними на будівництво нової будівлі Генеральної прокуратури України", - йдеться у відповіді відомства на запит DW. При цьому сума завданих державі збитків не вказується.

Мільйони на телебачення та "ліва" зарплатня

Стосовно колишнього голови Національного банку та віце-прем'єра Сергія Арбузова відкрито кримінальне повадження за підозрою у привласненні протягом 2011-2012 років коштів Національного банку України на суму 117 мільйонів гривень, які були витрачені для створення телеканалу "Банківське телебачення".

Найбільш же скромними з числа колишніх посадовців, які потрапили у санкційний список ЄС, виглядають махінації, що їх приписують колишньому заступнику глави Адміністрації президента Андрію Портнову. За даними Генпрокуратури, він незаконно отримав 114 тисяч 91 гривню і 69 копійок державних грошей у вигляді зарплатні за посадою завідувача кафедрою конституційного права Київського національного університету імені Шевченка. "При цьому Портнов фактично ніякої роботи за цією посадою не виконував", - зазначають у відомстві. Таким чином сума, що фігурує у матеріалах справи Портнова, напевно, значно менша, ніж гонорари іменитим французьким адвокатам, яких у квітні винайняв колишній юрист Януковича, щоб домогтися розмороження своїх рахунків у ЄС.

Злочинна організація "сім'я"

Якщо розглядати кожну з існуючих кримінальних справ окремо, то перспективи повернути з-за кордону мільярд доларів виглядають туманними. Адже зазвичай треба довести злочинне походження кожного цента заморожених коштів. Утім, шанси побачити в Україні заморожені активи будуть значно вищими, якщо всіх фігурантів кримінальних справ з оточення Януковича визнають членами злочинної організації, зазначила у розмові з DW Ґретта Феннер - директорка Міжнародного центру повернення активів, що у швейцарському Базелі. Нині її центр надає українській Генпрокуратурі юридичні консультації щодо повернення коштів.

За словами Феннер, особливу процедуру конфіскації і повернення коштів злочинних організацій передбачає, зокрема, законодавство Швейцарії. "Повернення всього знайденого обсягу коштів без прямої прив’язки до окремого злочину можливе, якщо йдеться не про окремих корумпованих чиновників, а про кримінальну систему. "Тобто якщо режим Януковича буде визнано злочинною організацією" , - пояснює швейцарська експертка.

Але для початку Україні треба змінити законодавство, щоб мати змогу засуджувати тих, хто переховується від слідства за кордоном, і конфісковувати їхнє майно. У першому читанні Верховна Рада вже проголосувала за законопроект про заочне провадження. Тепер він чекає на остаточне ухвалення.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою