1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Берлінська дилема Якуніна

Роман Гончаренко, Володимир Медяний15 травня 2014 р.

Він - серед тих, хто потрапив під санкції США. Однак це не завадило керівникові російської залізниці приїхати до ФРН. На конференції у Берліні Володимир Якунін розмірковуватиме про майбутнє Європи.

https://p.dw.com/p/1Bzm3
Володимир Якунін з Володимиром Путіним
Володимир Якунін з Володимиром ПутінимФото: Imago/Itar-Tass

Володимиру Якуніну, який вважається довіреною особою російського президента, доведеться виконувати цього четверга нелегке завдання. Попри українську кризу й охолодження відносин між Росією та Заходом, керівник компанії "Російські залізні дороги" хоче під час свого виступу на одній з конференцій у Берліні говорити про те, що "Росію не можна ізолювати від Європи". У той час, як російські медіа та політики намагаються буквально "опустити" Європу, Якунін запросив експертів з різних країн взяти участь у дискусії про "більшу Європу від Лісабона до Владивостока". Йтиметься й про те, що після закінчення "холодної війни" Європа "перебуває в пошуку ідентичності по інший бік ліній розділу". Ці цитати походять з веб-сторінки неурядової організації World Public Forum "Dialog of Civilizations". Якунін є її першим президентом, а отже, й організатором конференції "Європа: проблеми перекладу?". У ролі співорганізатора виступив Німецько-російський форум, на чолі якого тепер стоїть колишній лідер соціал-демократів Маттіас Плацек.

Довірена особа Путіна…

65-річний Якунін належить до найтісніших владних кіл у Москві. Він є близьким соратником президента Володимира Путіна. Обидва знайомі ще з початку 1990-их років, обидва були членами дачного кооперативу "Озеро" під Санкт-Петербургом. Інші учасники цього елітного клубу теж нині перебувають при владі. За інформацією російських ЗМІ, Якунін - так само як і Путін - свого часу служив у лавах КДБ. Щоправда, однозначних доказів цьому немає.

Після того, як Путін 2000-го року прийшов до влади, кар'єра Якуніна пішла вгору: спочатку він був заступником міністра транспорту, а згодом обійняв посаду президента "Російських залізних доріг". Це державне підприємство забезпечує роботою понад мільйон працівників і має мільярдні обороти, особливо прибутковим є сегмент вантажних перевезень. В останні роки, однак, ця компанія мусить рахуватися зі збитками, оскільки в російській економіці спостерігається стагнація.

Путін і Якунін давно йдуть в одній зв'язці
Путін і Якунін давно йдуть в одній зв'язціФото: Alexey Nikolsky/AFP/Getty Images

…із суперечливою місією

Дилема поважного російського гостя під час його перебування в Берліні полягає в тому, що йому доводиться говорити речі, в які він сам не вірить. Якунін є співавтором книг на кшталт "Пастка. Нові технології в боротьбі проти російської державності". У цій публікації, яка побачила світ 2009-го року, стверджується, що Захід прагне послабити Росію. У доповіді, яку Якунін представив в середині березня 2014-го року в російській Академії наук, він іде ще далі: мовляв, Захід нав'язує Росії "чужі цінності", а саме орієнтований на зростання економічний розвиток. Таким чином, вважає Якунін, Росія втрачає "духовну й моральну основу". Тут варто зауважити, що Якунін очолює ще й кураторій одного з православних фондів.

Москва не повинна орієнтуватись на Європу ані в економічному, ані в політичному сенсі, сказав якось Якунін на зустрічі зі студентами у Санкт-Петербурзі. На його думку, Росія занадто довго перебувала під гіпнозом європейського успіху й неоліберальної моделі.

Санкції США як відзнака

Такі висловлювання були реакцією на санкції Європейського Союзу та США проти російських політиків й економічних босів, запроваджені після російської анексії українського півострову Крим. Ці санкції певним чином торкнулися й самого Якуніна. Його банківські рахунки в Сполучених Штатах заблоковані, а в'їзд до США йому заборонено. Якунін відреагував зі здивуванням і заявив, що, вірогідно, його вирішили покарати за його патріотичні погляди. Він зауважив, що його такі санкції навіть "дуже тішать" і що він перебуває в "хорошому товаристві".

А от під санкції Європейського Союзу Якунін ще не потрапив. Можливо, це пов'язано з тим, що передусім Німеччина має прибуткові стосунки з його підприємством. Так, концерн Siemens, який залучений до модернізації російської залізниці, отримує з Росії багатомільйонні замовлення, наприклад, на постачання потягів для швидкісного та регіонального сполучення.

Опозиційний блогер Навальний закидає Якуніну корупцію
Опозиційний блогер Навальний закидає Якуніну корупціюФото: picture-alliance/dpa/RIA Novosti

Звернення до сумління Заходу

Критики в Росії закидають Якуніну лицемірність, коли він починає на чому світ стоїть клясти Захід. Як повідомляється, обидва сини цього високопосадового управлінця, який любить представляти себе патріотом Росії, живуть у Великобританії та Швейцарії. Принаймні так стверджує опозиційний московський блогер Олексій Навальний, про що він написав ще восени 2013 року. Якуніну він закинув створення корумпованої офшорної імперії та нелегальне володіння забудованої підмосковної ділянки. Свого часу фотографії цієї резиденції, в якій начебто навіть є окреме приміщення для шуб, спричинили чималу дискусію. Якунін відкинув усі подібні звинувачення.

Судячи з усього, берлінська конференція, яку організувала неурядова організація Якуніна, націлилась на час, коли, як зауважується в рекламній брошурці, "українську кризу вже буде подолано". На цьому тлі виникає питання: чого домагається Якунін у Берліні? Можливу відповідь пропонує сам керівник російської залізниці. "Сьогодні ведеться інформаційна війна, культивуються антиросійські настрої", - заявив Якунін на одній з конференцій наприкінці березня. Тому, на його думку, важливо цьому протидіяти. "Настав час західному громадянському суспільству струсити гіпноз власної пропаганди", - написав нещодавно Якунін у своєму блозі. Схоже, саме цього він і хоче досягти в Берліні.

Пропустити розділ Більше за темою