1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі визнав свою юрисдикцію щодо Януковича

Захар Бутирський18 квітня 2014 р.

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі визнав свою юрисдикцію в розслідуванні ймовірних злочинів, скоєння яких закидають екс-президенту Януковичу й іншим колишніми високопосадовцями в період Майдану.

https://p.dw.com/p/1Bkcl
Міжнародний суд з кримінальних злочинів у Гаазі
Міжнародний суд з кримінальних злочинів у ГаазіФото: picture-alliance/dpa

Україна створила передумови для міжнародного кримінального розслідування щодо колишнього президента Віктора Януковича та інших українських високопосадовців. Для того, щоб відповідні слідчі дії стали можливими, Київ визнав юрисдикцію Гаазького трибуналу. Вона поширюється на злочини, скоєні на Майдані від 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року. Про це повідомив 17 квітня Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі.

Секретар суду Герман фон Гебель (Herman von Hebel) прийняв заяву від українського уряду. Він поінформував про це у відеозверненні. За словами Гебеля, наслідком декларації Києва є те, що відтепер Україна зобов'язана співпрацювати із Міжнародним кримінальним судом.

Разом з тим судова інституція звернула увагу на те, що визнання юрисдикції суду автоматично не веде до початку розслідування МКС. "Цей процес включає цілу низку кроків, які можуть привести або не привести до відкриття розслідування", - заявив фон Гебель. Судові обвинувачувачі повинні перевірити виправданість слідчих дій.

Викликам до суду передуватимуть складні процедурні кроки

Лише бюро прокурора МКС, наголосив фон Гебель, може оцінити, чи дотримані критерії для початку розслідування. Якщо так, то в такому випадку прокурору потрібно буде отримати дозвіл від суддів МКС розпочати слідчі дії, сказав він. Якщо дозвіл буде надано і розслідування розпочато, прокурор, вивчивши зібрані докази, визначить, які особи можуть бути запідозрені у відповідальності за злочини, про які стверджується.

Після цього прокурор подасть клопотання до суддів МКС про видачу повістки до суду або ордеру на арешт цих підозрюваних. Необхідне рішення прокурора МКС про те, чи слід просити дозволу на початок розслідування в Україні, буде зроблено юридично в установленому порядку.

Київу необхідно ратифікувати Римський статут

Україна не належить до держав, які підписали статут МКС. Однак, як і будь-яка інша держава, вона може просити Гаазький трибунал розслідувати найбільш тяжкі злочини на її території.

Реагуючи на заяву України, голова асамблеї держав-учасниць Міжнародного кримінального суду Тііна Інтелманн заявила в Нью-Йорку, що Києву слід якнайшвидше ратифікувати Римський статут, на базі якого функціонує міжнародний суд. "Щоб забезпечити повний захисний потенціал системи Римського статуту та механізм притягнення до відповідальності за злочини проти людяності", - пояснила пані Інтелманн. Ще у четвер, 17 квітня, український уряд доручив вивчити можливість швидкої ратифікації. Міжнародний кримінальний суд було створено 2002 року, він є компенетним розслідувати найтяжчі злочини проти людяності, а також геноцид і воєнні злочини.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою