1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Світова революція триватиме

Штефані Геппнер, Ірина Філатова, Інна Завгородня24 січня 2014 р.

У багатьох частинах світу ситуація і в майбутньому залишатиметься неспокійною. Таким є прогноз німецького Фонду Бертельсманна у його новій доповіді "Індекс трансформації-2014".

https://p.dw.com/p/1AweL
Протестувальники на вулиці Грушевського у Києві
Фото: Reuters

Україна, Таїланд, Туреччина - майже щодня у ЗМІ з'являються заголовки про громадянські протести та демонстрації. На думку німецького Фонду Бертельсманна, кількість бунтів в усьому світі не зменшиться і в наступному році. Навпаки, адже навіть демократично обрані уряди в усьому світі і надалі обмежують права своїх громадян, цензурують ЗМІ або дискримінують меншини.

І хоч економічна ситуація в багатьох країнах краща, ніж два роки тому, однак перевагами від цього користуються лише нечисленні міські верстви середнього класу. Соціальні реформи також не запроваджуються, констатує Фонд Бертельсманна у своєму новому дослідженні Bertelsmann Transformationsindex 2014 (BTI).

"Ми можемо і на майбутнє рахуватися із неабиякою порцією тиску знизу", - вважає Гауке Гартманн, експерт з прав людини у Фонді Бертельсманна. Неабияку роль відіграє також і те, що люди знаходять усе більше можливостей об’єднуватися в мережі за допомогою медіа. Використання Youtube та Twitter - як під час "арабської весни" 2010 року - сприяє поширенню протестних рухів. "Ми можемо виходити з того, що протести - такі, як зараз спостерігаються у Києві або Бангкоку - стануть радше правилом, аніж виключенням", - зауважує експерт.

Рейтинг демократичності

Для складання рейтингу експерти Фонду Бертельсманна дослідили 129 країн, котрі розвиваються і трансформуються. Дослідники оцінили їх за 17 критеріями, які включають ступінь участі громадян у політичному житті, якість правової системи, стабільність демократичних інститутів, соціально-економічний розвиток та зростання конкуренції.

Попри протести у багатьох країнах, дослідження приходить до невтішного висновку: у порівнянні до 2012 року світ не став більш демократичним. Ключові аспекти демократії - вільні вибори, дотримання прав людини, свобода зібрань та ЗМІ - усе сильніше обмежуються у всіх країнах-учасницях дослідження, відзначила очільниця проекту Сабіне Доннер під час презентації рейтингу. За її словами, практично в усіх країнах росте розчарування суспільства політикою влади, котра не виконує обіцянок. Це неминуче призводить до росту громадянської активності та масштабних протестів, говорить експертка.

Фонд Бертельсманна: масові протести в Україні, котрі тривають уже два місяці, відображають світову тенденцію
Фонд Бертельсманна: масові протести в Україні, котрі тривають уже два місяці, відображають світову тенденціюФото: Reuters

Україна як приклад зростання напруги

Один із найяскравіших прикладів - хвиля протестів, котра піднялася в Україні після відмови президента Віктора Януковича підписувати угоду про асоціацію з Євросоюзом. За словами Доннер, прихід до влади Януковича у 2012 році позначився найбільш значним зниженням позицій України у рейтингу BTI у порівнянні до інших країн. Запровадження більш жорсткого законодавства та посилення консолідації влади були сприйняті дуже негативно, відзначає експерт. Від того часу позиція України продовжує погіршуватися: у новому рейтингу Київ зайняв 57 місце у порівнянні до 55-го у 2012 році.

Варто зазначити, що під час складання нового індексу Фонд Бертельсманна не враховував останні події в Україні: до моменту початку протестів дослідження уже було завершене. За словами Сабіне Доннер, нинішня ситуація у країні враховуватиметься під час складання наступного рейтингу.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою