1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Німецькі підручники про розпад СРСР

Микита Жолквер, Ольга Остапенко19 серпня 2013 р.

У підручниках з історії для німецьких старшокласників розпаду СРСР присвячено кілька рядків. Але, як з'ясувала DW, багато вчителів докладно розповідають на уроках історії про ці події.

https://p.dw.com/p/19R9b
Підручники з історії у берлінській гімназії
Підручники з історії у берлінській гімназіїФото: DW/Nikita Jolkver

Шкільна освіта - компетенція федеральних земель Німеччини, і єдиною для всієї країни навчальної програми не існує. Немає і загальних підручників - ні з математики або фізики, ні з географії чи історії.
Тому дати універсальну відповідь на питання, що знають або хоча б повинні знати випускники середніх навчальних закладів Німеччини про серпневий путч 1991 року і про розпад СРСР, практично неможливо.

До того ж школи в Німеччині різні, а рівень знань учнів не завжди високий. Більш "просунутим"и вважають учнів німецьких гімназій. Але і там багато чого залежить від уподобань та інтересів конкретного вчителя історії, який підбирає навчальні посібники. У самих же підручниках темі розпаду СРСР відведено лише декілька рядків.

Що в підручнику

В гімназії Salvator в берлінському районі Райнікендорф кореспондентові DW показали кілька підручників історії різних видавництв, рекомендованих земельним міністерством освіти для учнів старших класів.

Зараз вони користуються курсовим підручником історії видавництва Cornelsen. На 498-й сторінці цього фоліанта вміщено фотографію Михайла Горбачова, а в підписі пояснюється, що Горбачов був членом ЦК КПРС, відтак - генеральним секретарем, головою президії Верховної Ради СРСР, а з березня 1990 до грудня 1991-го - президентом СРСР .

"Розпочата їм в 1985 році політика реформ, - йдеться далі в підписі, - мала на меті радикально оновити Радянський Союз, що передбачало і відмову від претензії СРСР диктувати свою волю Східній Європі, а це в свою чергу зробило можливими реформи у східноєвропейських країнах і возз'єднання Німеччини".

Більш докладно про це йдеться на тій же сторінці в розділі "Кінець конфлікту між Сходом і Заходом". Учні можуть дізнатися з неї, що в 1989 році впала Берлінська стіна, що вже за рік Росія та інші радянські республіки оголосили про свій суверенітет в рамках Радянського Союзу, а в 1991-му СРСР і Організація Варшавського договору були розпущені.

Glasnost і Perestroika

Рональд Рейган і Михайло Горбачов у Женеві, листопад 1985
Рональд Рейган і Михайло Горбачов у Женеві, листопад 1985Фото: picture-alliance/dpa

Три абзаци цієї глави окремо присвячені змінам в Радянському Союзі, гостра потреба в яких, як вказують автори підручника, виникла в тому числі і через американську політики сили, яку вів президент США Рональд Рейган. "Радянський Союз, - пишуть вони, - зрештою не зміг витримати гонки озброєнь".

У підручнику роз'яснюються такі поняття, як "перебудова", "гласність" і "нове мислення", розповідається про економічні проблеми СРСР, що загострилися в 1980-і роки і призвели "до зниження загального життєвого рівня, перебоїв у постачанні товарами широкого вжитку і відставанням від країн Заходу". А в результаті, пишуть автори видання, "вади комуністичної планової системи стали очевидні для всіх". Економічний спад призвів до того, що комуністична партія швидко і назавжди втратила свої авторитет і легітимацію, підводять підсумок автори підручника.

Про путч 1991 року, його "героїв" і "антигероїв", про Біловезькі угоди в цьому підручнику немає ні слова. Але це не означає, що випускники гімназії Salvator нічого не знають про ті серпневі події.

Все залежить від вчителя

Історію в старших класах цієї гімназії викладає Іна Судашевські, яка сама активно цікавиться минулим Росії і користується на уроках методичним посібником видавництва Klett "Розквіт і розпад Радянського Союзу".

У цьому посібнику дуже докладно, об'єктивно, з перекладеними німецькою мовою витягами з документів, газет і виступів деяких дійових осіб того часу розповідається про реформи Горбачова, його марні спроби зберегти імперію, про ГКЧП і Янаєва, арешт Горбачова і роль Єльцина, про розпуск СРСР і створення СНД.

І на Судашевські робить копії зі сторінок посібників та роздає їх учням на уроках. Темі розпаду СРСР вона присвячує принаймні дві здвоєні години приблизно за півроку до випускних іспитів, а в класах інтенсивного курсу історії - шість пар.

Іна Судашевські
Іна СудашевськіФото: DW/Nikita Jolkver

"Думаю, - розповіла Судашевські в інтервШю DW, - що так чинять і вчителі в інших гімназіях, хоча, можливо, розповідають про цей період російської історії не так докладно". Втім, за її словами, для складання іспиту на атестат зрілості учням і не обовШязково знати про путч і всі перипетії, що передували розпаду Радянського Союзу.

"Але вони повинні знати, що розпад СРСР відбувся, і чому, - заявила Іна Судашевські. - Важливо, щоб учні розуміли, чому комуністична система виявилася нежиттєздатною і зрештою зазнала краху, вибухнула зсередини".

Гідний рівень знань

У цілому випускники німецьких гімназій, які вирішили продовжити навчання в якомусь з гуманітарних вузів, непогано знають історію Радянського Союзу та Росії. Так вважає, зокрема, докторант Вільного берлінського університету Александр Гогун, який вже давно викладає цей предмет своїм студентам.

"У них знання в цій сфері задовільні або навіть хороші, - заявив Гогун в інтервШю DW. - Приблизно половина моїх студентів, хоча вони і не спеціалізувалися на історії Росії, могли назвати радянських вождів від Леніна до Горбачова".

Багато хто, за його словами, цікавиться темою сталінізму та Другої світової війни, а у деяких знання навіть точніше і ширше, ніж в їхніх однолітків в Росії. "У німецьких гімназіях, наприклад, розповідають про те, що німецький генштаб у свій час дав Леніну гроші на революцію, а в Росії це поки не введено в шкільну програму", - заявив Олександр Гогун.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою