Париж зіпсують новими хмарочосами?
16 серпня 2013 р.Сто двадцять років тому англійського митця Вільяма Морриса запитали, чому, перебуваючи в Парижі, він продить так багато часу на Ейфелевій вежі. "Це єдине місце, звідки я не можу її бачити", - відповів Моррис.
Напевно, сьогодні він зійшов би на Tour Montparnasse - 59-поверхову вежу, яка, мов чорний надгробок, вивищується у колись богемному районі. Після того, як цей офісний блок звели в 1973 році, протести були такими гучними, що максимальну висоту нових будівель міська влада обмежила сімома поверхами. Та нещодавно паризька адміністрація скасувала стару заборону для районів за межами центру міста. До Парижа повертаються будівники хмарочосів.
"Місто - це організм, що постійно оновлюється... Я переконаний, що так само, як люди відвідують нові райони Лондона, вони приходитимуть поглянути на дивовижну нову архітектуру в Парижі", - коментує ситуацію Жером Куме, молодий голова одного з районів міста. Куме радіє, що деякі з нових хмарочосів, включно з тим, який проектує "зірка" французької архітектури Жан Нувель, з'являться в частині Парижа, якою він керує.
"Деякі недоброзичливці говорять про Париж як про місто-музей. Гаразд, це місто-музей, що приваблює більше гостей, ніж будь-яка інша точка світу, і важливий економічний ресурс. Але це не єдине", - зауважує чиновник.
"Париж жорстко конкурує з іншими містами на кшталт Лондона як міжнародна столиця... економічна та архітектурна. Французькі архітектори працюють у всьому світі. Вони повинні мати можливість проявити себе і в Парижі", - вважає Куме.
"Розірвана архітектура"
Тим часом у північній частині Парижа на величезному пустирі працює гідромолот. Тут збирається проявити свої таланти італійський архітектор Ренцо П'яно, спорудивши 160-метрову вежу з чотирьох сталевих і скляних кубів. До майбутньої вежі мають переїхати судові органи. Прозорість будівлі - це метафора, каже архітектор. Він був серед тих, хто проектував мистецький центр Помпіду, в якого труби розташовані ззовні, й "Уламок" (The Shard) - хмарочос поблизу Тауерського моста в Лондоні.
"Розірвана архітектура" - так називає подібні проекти лідер групи SOS Paris Олів'є де Моніко. Активісти виступають проти будівництва хмарочосів у французькій столиці. "Нині архітектор, як правило, робить проект, а потім намагається продати його в будь-яку частину світу", - пояснює активіст. "Проекти не робляться спеціально під потреби і з урахуванням специфіки конкретного міста. Архітектор хоче стати відомим завдяки своїй будівлі й тому думає, що варто зробити щось дуже незвичне, що відрізняється від архітектури місцевості, де він це побудує".
Офісні будівлі - вже пережиток?
У паризькій адміністрації підкреслюють, що місто на Сені не збирається перетворюватися на Дубаї. Новий ліміт висоти для будівель - 180 метрів - як і раніше, набагато нижчий за Ейфелеву вежу, яка сягає 324 метрів. Чиновники заявляють, що просто хочуть забезпечити місто офісними приміщеннями. Опоненти натомість запитують, якою буде потреба в офісних блоках років за десять?
Філософ Тьєррі Пако нещодавно опублікував книгу під назвою "Висота божевілля." "Офісна робота приречена на зникнення", - каже він. "Ми вже доручаємо багато паперової роботи - наприклад, із обліку, - працівникам у країнах як Індія чи Марокко. Кожен менеджер має смартфон і працює з власною кореспонденцією, тож світ праці переживає величезні перетворення. Я думаю, що ми рухаємося до того, коли люди працюватимуть у себе вдома чи в кафе і за необхідності зустрічатимуться, але не в хмарочосах, а в якихось справді гарних місцях".
Будівництво триває
За кілька метрів від будмайданчика Ренцо П'яно кілька чоловіків грають у настільні ігри в маленькому парку. Що думають місцеві мешканці про величезну вежу, яку збираються звести практично за їхніми дверима?
Думки різняться. Деякі оцінюють будівництво позитивно, якщо будуть створені нові робочі місця. Інші непокояться, що вежа затулить горизонт. "Я не знаю, чи вона пасуватиме", - каже одна з відвідувачок парку. "Будівництво дуже високої будівлі може зіпсувати краєвид".
Очевидно, дебати про хмарочоси стануть гарячою темою виборів до міської ради наступного року. Головна претендентка на посаду міського голови від правого крила заявила, що вона проти зведення нових хмарочосів у місті. Але до виборів будівництво триватиме.