1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Тиждень без мобілки

Клаус Янсен, Аніта Грабська23 квітня 2013 р.

Десятикласники двох шкіл із Брауншвейга взяли участь у експерименті. На цілий тиждень вони відмовилися від смартфонів. Чи справді молодь така залежна від засобів зв'язку, як вважають дорослі?

https://p.dw.com/p/18Kp4
Фото: picture-alliance/dpa

"О Боже, ні, я не хочу здавати свій телефон", - такі думки виникли в голові 16-річної Ізабель, коли її на тиждень позбавили смартфона. "Я думала, що не зможу без нього обійтися", - зізналася школярка в розмові з DW. Дівчина та майже всі її однокласники з гімназії "Мартино-Катерінеум" у Брауншвейгу погодилися прожити тиждень без мобільного зв'язку. У експерименті також взяли участь учні ще однієї місцевої школи.

Хтось скаже: подумаєш! Адже при цьому школярі могли користуватися стаціонарним телефоном, комп'ютером, телевізором і радіо. Проте інтерес ЗМІ до експерименту виявився величезним, розповів директор школи Манфред Вільдгаґе.

Директор школи Манфред Вільдгаґе: експеримент навчить, чого потрібно
Директор школи Манфред Вільдгаґе: експеримент навчить, чого потрібноФото: picture-alliance/dpa

"Ми були в центрі уваги преси, радіо й телебачення", - розказує чоловік. Йому важко пояснити такий ажіотаж, адже все це мало стати маленьким проектом, ідея якого виникла в міській адміністрації Брауншвейга. Можливо, річ у тім, що дорослі не так думають про молодь, як воно є насправді, припускає директор в інтерв'ю Deutsche Welle. Мовляв, поширена думка, що діти без цифрових "цяцьок" жити вже не можуть.

Цифрові умійки

Хоча участь у експерименті була добровільною, майже всі школярі класу зголосилися. Тільки одній дитині брати участь заборонили батьки, які воліють, щоб їхня дитина завжди була на зв'язку. Віддавши свої смартфони, 80 відсотків молодих людей позбулися своєрідного "швейцарського кишенькового ножа": інтернету, телефону, будильника, годинника, чат-програм, соцмереж, музики, відео - усього того, що нині міститься в маленьких приладах, які завжди з нами.

Можливу залежність від смартфона важко розпізнати, вважає кельнський експерт із медіазалежності Маркус Вірц. "Дослідження поки що не дійшли настільки далеко, щоб чітко розмежувати залежність і безпроблемне користування", - застерігає він. Проте спеціаліст вважає, що німецькі школярі добре впоралися з експериментом. "У гурті стимул більший. Обмеження експерименту в часі теж полегшило справу", - коментує він.

Experiment Eine Woche ohne Smartphone
Фото: picture-alliance/dpa

Розслаблені школярі

Незважаючи на початкові сумніви, 16-річній Ізабель експеримент сподобався. "Коли я врешті-решт віддала смартфон, то, як мені здалося, навіть розслабилася". Вона не страждала від "втрати", як того очікували дорослі, хоча раніше інтенсивно користувалася телефоном. Смартфон - звісно, практична штука, переконалася Ізабель. Щоб відмінити зустрічі, наприклад, дівчині довелося щоразу бігати до учительської та дзвонити звідти. А ще протягом експериментального тижня Ізабель нудилася на автобусних зупинках: "Я витріщалася на людей і розглядала, у що вони одягнуті. Треба ж було якось згаяти час".

"Зрозуміло, що без телефона деякі речі стають набагато клопітнішими", - констатує експерт із медіазалежності Маркус Вірц. Хоча це й "паскудне відчуття", воно ще не має нічого спільного із залежністю. "Не потрібно все патологізувати. Почалося з комп'ютерної залежності, потім настала інтернет-манія, а тепер - телефонна залежність. Я думаю, це треба краще розрізняти", - критикує науковець.

Дівчині нарешті дали спокій

Для брауншвейзьких школярів колективний тиждень, прожитий без телефонів, принаймні не був проблемою, підкреслює директор школи Вільдгаґе, підводячи попередні підсумки."Школярі поводилися доволі спокійно", - оповідає він і додає, що в певних ситуаціях вони сумували за телефонами, але "великих страждань" ніхто не виявляв. Приклад 16-річної Ізабель ілюструє типовий перебіг експерименту. Дівчина каже, що почувається зараз вільніше: "Іноді краще без телефона, бо тоді люди не пишуть мені постійно". Це допомагає швидше вчитися й робити домашні завдання, абстрагуватися від усього і мати спокій.

16-річна Ізабель: без мобілки більше часу на уроки, але нудно на автобусних зупинках
16-річна Ізабель: без мобілки більше часу на уроки, але нудно на автобусних зупинкахФото: picture-alliance/dpa

Та це не означає, що Ізабель змогла б відмовитися від телефона назавжди. "Коли ти в місті й не маєш телефона, то мусиш шукати автомат. Але ми сьогодні вже взагалі не знаємо, де вони ще збереглися", - констатує вона.

Директор школи Манфред Вільдгаґе вважає, що експеримент був повчальний: "Коли школярі самостійно відстежують своє ставлення до засобів комунікації, то, можливо, користуватимуться ними свідоміше". Медіаексперт Маркус Вірц хоча й закликає до обережності зі смартфонами, проте зауважує: "Ми вже багато років пропонуємо консультації з цієї теми, але до мене поки що ніхто не звертався по допомогу через залежність від мобільного телефона".  

[No title]

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій