1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Венесуела

Фернандо Кауліт, Ян Вальтер, Христина Ніколайчук15 квітня 2013 р.

Новообраному президентові Венесуели Ніколасу Мадуро доведеться всерйоз взятися за економіку країни. Своєму наступникові Уго Чавес залишив непросту спадщину.

https://p.dw.com/p/18G52
Фото: Reuters

Несподівано з незначною перевагою на президентських виборах у Венесуелі в неділю, 14 квітня, переміг послідовник померлого президента Уго Чавеса Ніколас Мадуро. Опозиційний кандидат Енрике Каприлес не добрав до перемоги лише 235 тисяч голосів. Опозиція має сумніви щодо таких тісних результатів і вимагає перерахунку всіх голосів.

Тим часом Ніколасу Мадуро, якому Чавес заповів керування країною після своєї смерті, дісталася непроста спадщина. Його одіозний попередник залишив після свого 14-річного панування геть виснажену економіку. Після того, як мільйони венесуельців під керівництвом Чавеса завдяки прибуткам від нафтового бізнесу звільнилися від злиднів, нині країна заледве спроможна прогодувати своїх громадян.

Прихильники "чавізму" святкують перемогу Мадуро
Прихильники "чавізму" святкують перемогу МадуроФото: Reuters

Тож, Мадуро мусить продемонструвати, що "чавізм" здатен не лише перерозподіляти, але й продукувати. Бо нині все вказує на протилежне. Венесуела потерпає від інфляції у понад 20 відсотків, промисловість виснажена. У лютому національну валюту девальвували на третину. Країна майже не спроможна обслуговувати свої закордонні борги. І це при тому, що Венесуела все ще залишається однією з найбагатших на нафту країн світу.

Промахи Чавеса

Прийшовши до влади 1999 року, Чавес одразу ж націоналізував низку важливих підприємств, насамперед високоприбуткові нафтові компанії. Доходи від них він одразу інвестував у широкомасштабні соціальні програми: житлобудування, електрифікацію, водопостачання та дотацію дешевих продуктів харчування й пального для бідного населення.

Утім, від Чавесової щедрості мали зиск не лише прості венесуельці. Чимало перепало і його політичним союзникам за кордоном: за час свого правління лівий популіст роздарив нафти на суму 730 мільярдів боліварів (близько 260 мільйонів євро). Такі цифри під час передвиборчої кампанії наводив опозиційний кандидат Енрике Каприлес. Це, за підрахунками Міжнародного валютного фонду, становить майже десяту частину загального ВВП Венесуели за 14 років правління Чавеса.

Венесуела багата на нафту, але все одно бідна
Венесуела багата на нафту, але все одно біднаФото: dpa/Bildarchiv

Але це був не єдиний промах колишнього лідера. "Чавес не зміг зменшити залежність економіки країни від нафти та поставити на ноги інші галузі, - зауважив у ромові з DW експерт з Латинської Америки Штефан Петерс з Кассельського університету. - Ця проблема існувала ще до Чавеса, але за його президентства вона ще більше загострилася". Нині державний нафтовий концерн PDVSA відповідальний за 96 відсотків експорту. І тим не менше Венесуела змушена імпортувати бензин, оскільки місцеві нафтопереробні заводи безнадійно застаріли і не здатні покрити потреби держави в пальному.

Дефіцит харчів

Така ситуація в економіці драматична насамперед тому, що країні нині бракує найнеобхіднішого. "Борошно, м'ясо, цукор, олію і навіть туалетний папір та медикаменти дедалі важче знайти в магазинах", - повідомив впливовий американський Wallstreet Journal у лютому цього року. Незважаючи на те, що в рамках амбітної земельної реформи значні сільськогосподарські площі від великих землевласників перейшли до рук дрібних фермерів, залежність від імпортованих продуктів харчування не скоротилася.

Відповідно завдання, яке нині стоїть перед Мадуро, очевидне: привести до ладу економіку країни. Але легко казати - складно зробити. Для того, щоби збільшити прибутки від єдиного вагомого джерела прибутків - нафтового бізнесу - або диверсифікувати економіку таким чином, щоб ці прибутки надходили і від інших галузей, Мадуро доведеться економити гроші на чомусь іншому. Власне, єдине, на чому він може зекономити, це скорочення державних витрат, переконаний Штефан Петерс. Приміром, субсидій на пальне. "Заправити машину для венесуельця нині в середньому коштує близько одного євро", - каже експерт.

Загроза нестабільності

Водночас Ана Соліз Ландівар з Гамбурзького інституту глобальних та регіональних досліджень GIGA переконана, що неможливо буде скоротити витрати в громадському секторі чи соціальну допомогу без ризиків для внутрішньополітичної стабільності країни. А це було б фатальним, в тому числі й для економіки країни, вважає бразильський економіст Антоніо Карлос Альвес дос Сантос. Адже за умов нестабільності від Венесуели відвернуться інвестори.

Тож, найперше, що, на думку бразильського експерта, мусить зробити Мадуро, це відвоювати втрачену довіру населення, яку продемонстрували вибори 15 квітня. Адже спадкоємцю Чавеса пророкували значно більший відрив від суперника.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою