1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

"Список Магнітського"

Сергій Ромашенко, Олена Перепадя14 квітня 2013 р.

Про наявність засекреченої частини "списку Магнітського" повідомив представник Держдепу США. Ініціатори "Акта Магнітського" не задоволені тим, що до списку не потрапили високопоставлені російські чиновники.

https://p.dw.com/p/18Fbr
Фото: AP

Державний департамент США підтвердив, що окрім офіційно оприлюдненого "списку Магнітського" має місце і засекречена його частина. Повідомляючи про це ввечері у п'ятницю, 12 квітня, високий представник Держдепу відмовився назвати імена осіб, які містяться у закритій частині списку, а також пояснити, чому дана інформація засекречена. За його словами, закон дозволяє це, і конгресменам не були названі імена конкретних російських чиновників, яким відтепер заборонений в'їзд на територію США, зауважує агенція dpa.

Раніше міністерство фінансів США оприлюднило прізвища 18-ти російських чиновників, винних, на думку Вашингтона, в грубих порушеннях прав людини. 16 з них причетні до справи юриста Сергія Магнітського, який помер у московському СІЗО через можливі побиття та ненадання йому медичної допомоги. Серед цих чиновників - співробітники МВС Артем Кузнєцов та Павло Карпов, які відправили Магнітського за ґрати після того, як він звинуватив їх у розкраданнях на суму 230 мільйонів доларів.

До відкритої частини "Списку Магнітського" потрапили й двоє чеченців, які не мають стосунку до справи юриста. Це - Леча Богатирьов, обвинувачений у вбивстві у Відні в 2009 році критика президента Чечні Рамзана Кадирова, та Казбек Дукузов, підозрюваний у причетності до вбивства у 2004 році американського редактора російського видання журналу Forbes Пола Хлєбнікова. Усім особам, включеним до "списку Магнітського", заборонений в'їзд на територію США, де також буде заморожено і їхнє майно.

"Несміливий список"

Один з ініціаторів "Акта Магнітського" конгресмен-демократ Джеймс Макгаверн назвав оприлюднений Мінфіном США список "несміливим" та зауважив, що він складений із "серйозними недоліками". Так, до "списку Магнітського" не включені глава Слідчого комітету Росії Олександр Бастиркін, який очолював розслідування справи Магнітського, та президент Чечні Рамзан Кадиров, підозрюваний в причетності до вбивства правозахисниці Наталі Естемірової.

Макгаверн, однак, повідомив, що адміністрація запевнила його в намірах продовжувати розслідування порушень прав людини в Росії та доповнювати "список Магнітського" з появою нових доказів. У цілому Макгаверн рекомендував Білому дому внести до списку понад 230 осіб.

Адміністрація США налякалась?

Між тим газета The New York Times із посиланням  на інформовані джерела стверджує, що чеченський лідер Рамзан Кадиров потрапив до закритої частини "списку Магнітського". Крім того, у список включені імена "людей такого статусу в Росії", що адміністрація США налякалась називати їх, передбачаючи відповідні заходи з боку Володимира Путіна щодо американських офіційних осіб такого ж рівня, наприклад, конгресменів, стверджує видання.

Високопосадовець з Держдепу США спростував думку по те, що Вашингтон відмовився від внесення до "списку Магнітського" низки впливових російських чиновників, щоб не загострювати відносини з Москвою. Він запевнив, що Білий дім турбує лише "американська позиція з прав людини".

Водночас прес-секретар президента Росії Володимира Путіна уже попередив, що оприлюднення "списку Магнітського" матиме доволі негативні наслідки для двосторонніх російсько-американських відносин.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою