1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Наука під ударом

Клара Вальтер, Наталя Неділько7 лютого 2013 р.

Міністра освіти Німеччини Аннетте Шаван позбавлено наукового ступеня за плагіат у докторській роботі. Але як бути із недбалістю самого університету в цій історії? Репутація німецької науки зазнала удару.

https://p.dw.com/p/17ZFg
Фото: picture-alliance/Jan Haas

Дюссельдорфський університет імені Генріха Гейне вирішив відкликати докторський ступінь німецького міністра освіти. Підстава – наявність у тексті її дисертації цитат без відповідних посилань. Сама Аннетте Шаван хоча й визнала наявність у її праці помилок з неуважності, однак звинувачення в плагіаті заперечує. Позбавлення ступеня – нищівний удар не лише для жінки, яка очолює міністерство науки та освіти, а й для всієї німецької науки.

Звинувачення в плагіаті на адресу Аннетте Шаван жваво обговорюють у Німеччині вже протягом тривалого часу. У травні 2012 року анонімний інтернет-користувач вперше оприлюднив свої закиди в плагіаті на сайті schavanplag.worldpress. Там ішлося про порушення наукових стандартів та списування з праць інших науковців.

Репутація науки - на кону

"Я занепокоєний, що через цю справу створюється враження, що шахрайство і брехня є буденними речами в науці", - нарікає Бернгард Кемпен, президент об’єднання німецьких вищих освітніх закладів. Кельнський професор представляє інтереси німецьких науковців. Його найбільшу стурбованість викликає те, що від скандалу з Шаван може постраждати довіра до німецької науки. Це, за його словами, валюта, що застосовується для обміну на міжнародному рівні. "Ми можемо мати успіх на міжнародному рівні лише тоді, коли достовірність наших наукових ступенів буде викликати довіру. Якщо це не так, то страждає вся система", - пояснює Кемпен.

Більше ніж півмільйона людей у Німеччині заробляють на хліб науковою та дослідницькою діяльністю. Саме ФРН є однією з провідних країн у світі, коли йдеться про експорт продуктів науково-дослідницької діяльності та конкурентоздатні на світовому ринку патенти. Іноземні науковці теж цінують Німеччину як майданчик високоякісних наукових досліджень. Лише 2010 року 3700 іноземців захищали свої докторські дисертації в Німеччині. Майже половина з цих робіт стосуються галузі природничих наук та математики. Ще 15 відсотків молодих іноземних докторантів обрали Німеччину для здобуття ступеня в сфері інженерних наук.

Міжнародний престиж

Молоді інженери Манушанкар Баласубраманіан з Індії, Анна Фонтана з Італії та Валерія Грачова з Росії працюють над своїми докторськими роботами у Німеччині. Міністерство освіти та науки активно рекламує ФРН серед молодих науковців за кордоном. "Є багато причин здобувати науковий ступінь в Німеччині",- зазначається на сайті німецького міністерства. Першою з них називається "відмінна репутація німецького докторського звання".

Звісно, подібні скандали можуть підірвати довіру до наукової роботи у Німеччині, вважає молода неаполітанка Анна Фонтана. Парадоксальність ситуації саме в тому і полягає, що міністерство, яке має демонструвати високу якість німецьких досліджень, саме опинилося в епіцентрі скандалу з плагіатом. Те, що Анна Фонтана взагалі погодилася якось коментувати цю тему, вже є проявом мужності. Докторанти з інших закладів, до яких звернулася DW з цим запитанням, категорично відмовилися відповідати. Про Аннетте Шаван вони не кажуть нічого, що не дуже дивує, адже саме її міністерство надає фінансування для науково-дослідних закладів.

Головне - інновації

Анна Фонтана пише свою докторську роботу в Німеччині, оскільки вважає, що саме тут наявні оптимальні умови. І справді, Фраунгофер-інститут з високочастотоної фізики та радарної техніки у Вахтбергу – особливе місце. З часу виходу фільму "Парк Юрського періоду" цілі покоління дітей переконані в тому, що в білій кулі, яку видно здалеку, вирощують динозаврів. Насправді ж в цій округлій споруді роозміщено радар для здійснення космічних спостережень TIRA . Входи та виходи дослідницького центру суворо охороняються. "Дослідження тут мають практичну користь, вони повинні продаватися",- вважає вахтер у цій будівлі.

Докторанти Інституту Фраунгофера: Анна Фонтана, Манушанкар Баласубраманіан, Валерія Грачова
Докторанти Інституту Фраунгофера: Анна Фонтана, Манушанкар Баласубраманіан, Валерія ГрачоваФото: Clara Walther
Професор Бернгард Кемпен
Професор Бернгард КемпенФото: picture-alliance/dpa
Annette Schavan verliert Doktortitel
Фото: Getty Images

Валерія Грачова проводить дослідження у галузі обробки сигналів на морі. Манушанкар Баласубраманіан займається розвитком електромагнітного поля, Фонтана концентрує свою увагу на подальшому розвитку радарів. "У кожній нашій роботі йдеться про те, щоб розробити щось нове, наприклад, новий алгоритм чи новий вимір",- пояснює москвичка Грачова.

Незважаючи на дискусії довколо Аннетте Шаван, троє докторантів не побоюються, що їхні наукові досягнення знеціняться. Вони вірять у свої результати та в підтримку свого наставника Йоахіма Ендера, керівника їхнього інституту. "Він стежить за тим, щоб ми не помилилися в написанні бодай одного інтеграла", - діляться молоді науковці. Вони переконані, що його добра репутація на міжнародній науково-дослідній арені у підсумку позитивно вплине на цінність та довіру до їхньої роботи.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою