1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Мусульманський Ebay

Айґюль Чізмечоглу/ Наталія Соколовська5 грудня 2012 р.

Модний хіджаб або яскравий килимок для молитви з вбудованим компасом можна тепер придбати онлайн. Selisha.de став першим ісламським інтернет-аукціоном, який працює за зразком Ebay.

https://p.dw.com/p/16vRz
Фото: picture-alliance/dpa

На перший погляд selisha.de жодним чином не відрізняється від інших інтернет-аукціонів. Тут можна купити, продати та запропонувати свою ставку під час торгів. Єдине, що впадає в очі – користувачі вітаються один з одним ісламським "салам алейкум" і не починають пошук без благословення Аллаха. Портал діє в інтернеті вже другий рік. Тут є все "для мусульманської душі". І навіть більше. В асортименті і яскраво рожеві хустини з блискітками, будильники з вбудованим сигналом, який закликає до ранкової молитви та компас, який вказує напрямок Мекки.

Сайт selisha.de створив гамбурзький студент іракського походження Зелім Раїд. "Лише в Німеччині є понад 3,5 мільйонів студентів мусульманської віри. А от онлайн-платформи, на кшталт Ebay, не відповідають нашим вимогам",- каже студент з північнонімецьким акцентом. "Там можна знайти лише поодинокі килимки для молитви. І всі вони одного кольору. При чому їх одразу ж розбирають". Цю нішу на ринку Раїд вирішив закрити власним проектом selisha.de. Діловий німець добре знається на тонкощах ісламської спільноти. Свого часу він вже запустив "мусульманське таксі", за допомогою якого мусульмани можуть знайти собі супровід для подорожі.

Islamisches Auktionshaus SelishA
Перший ісламський веб-аукціон selisha.deФото: selisha.de

Відповідно до всіх ісламських вимог

Cім'я та друзі Зеліма сприйняли його бізнес-ідею скептично. Утім, зараз selisha.de перетворився на стартап, який успішно розвивається. "Усе відбувається з урахуванням звичаїв та традицій, прописаних в корані",- наголошує Селім Раїд. Навмисне завищення цін, наприклад, суворо заборонене.

"Ми контролюємо цей процес за допомогою спеціальної програми і постійно перевіряємо поодинокі торгівельні операції",- розповідає молодий бізнесмен. А от на ebay іноді трапляється, що друг продавця робить "штучні ставки" на товар і таким чином спеціально завищує ціну на нього. Ці дії хоч і нелегальні, але так суворо, як на онлайн-платформі Зеліма, їх ніхто не контролює.

"В ісламі часто заохочують торгуватися. Хоча багато-хто цього не знає",- пояснює власник selisha.de. Щоб убезпечити свій бізнес від усіляких суперечностей з релігійними нормами, бізнесмен напередодні створення проконсультувався з вченими ісламістами.

Symbolfoto Islam und Internet
Мусульманки вже висловили перші схвальні відгукиФото: Fotolia/Gina Sanders

Жіноча справа

Фатма – віруюча мусульманка, мешканка невеличкого селища у землі Райнланд-Пфальц, захоплюється широким асортиментом товарів. "Раніше мені доводилося їхати в найближче місто лише для того, щоб купити собі фешенебельну хустину",- пояснює 56-річна жінка. Старші пані стали найактивнішими користувачами інтернет-аукціону selisha.de.

Складно повірити, але на сайті продається і елегантна спідня білизна. Демонструється вона скромно, на пластикових манекенах. "Мені, як віруючій мусульманці, це приємно,- каже Фатма. - Тепер я можу робити усілякі інтимні покупки онлайн, щоб ніхто мене при цьому не бачив". Окрім анонімності, користувачам подобається ще й практичність. "Тут є все, що мені потрібно. Товари розділені на різні категорії, наприклад ісламська література. Тут все набагато зручніше, ніж на ebay",- каже домогосподарка.

І німецький, і мусульманський

Проте у деяких аспектах можна провести паралель з американським онлайн-гігантом. На selisha.de можна швидко повідомити про порушення правила або оцінити продукт. "Якось хтось спробував продати книгу Гітлера "Mein Kampf". Тоді через лічені хвилини користувачі обурилися і надіслали нам безліч листів",- розповідає Зелім Раїн, пишаючись своїм досягенням. Образи, антисемітизм, расизм – абсолютно неприйнятні на selisha.de.

Траплялося, Зеліма звинувачували в тому, що його ініціатива начебто відмежовує мусульманську спільноту від усіх інших. Дехто наважувався говорити про "віртуальне ґетто". Сам студент, як і його клієнтка Фатма, не погоджуються з такими висловлюваннями. Вони вважають себе німцями, а Німеччина для них – батьківщина. Тож їм, як і мільйонам співвітчизників у цій європейській країні, хочеться швидко і практично здійснювати покупки через інтернет.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою