1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Виправдання у Гаазі

Аурон Доді / Олена Перепадя30 листопада 2012 р.

У Сербії обурені виправданням екс-прем'єра Косова Рамуша Харадіная. Напередодні Міжнародний трибунал з колишньої Югославії виніс йому вже другий виправдувальний вирок.

https://p.dw.com/p/16skz
Фото: AP

Президент Сербії Томіслав Ніколіч засудив рішення Міжнародного трибуналу з колишньої Югославії про виправдання екс-прем'єра Косова Рамуша Харадіная. "Суду вдалось винести вирок югославському народові", - цитує Ніколіча агенція AFP. Оглядачі вважають, що рішення Гаазького трибуналу, винесене щодо Харадіная у четвер, 29 листопада, не сприятиме поліпшенню стосунків між Сербією та Косовим.

Водночас у Косові Харадіная, який напередодні отримав від міжнародної судової установи виправдувальний вирок, зустрічали як героя. На центральній площі столиці Косова Приштини кілька тисяч людей вітали колишнього прем'єра. "Гарантую вам, що ми працюватимемо над покращенням керівництва країни, демократії та економіки, щоб стати європейським суспільством", - звернувся Харадінай до своїх прихильників.

Суперечлива постать

У Косові святкують перше виправдання Харадіная
У Косові святкують перше виправдання ХарадінаяФото: AP

Рамуш Харадінай - один з командирів Армії визволення Косова, який до 2005 року обіймав посаду прем'єра краю. Його звинувачували у тому, що під час війни з колишньою Югославією (1998-1999) він керував операціями з насильницького виселення з Косова сербів, сінті та рома, а також брав участь у розправах на етнічними албанцями та циганами, щодо яких існувала підозра у співробітництві з сербськими формуваннями.

Під час війни Харадінай активно співробітничав з силами НАТО, які здійснювали авіанапади на територію Сербії. Після війни його контакти з місією ООН у краї Косово продовжились.

Залякування свідків

2007 року в Міжнародному трибуналі з колишньої Югославії розпочався перший процес у справі Рамуша Харадіная та двох інших обвинувачених, однак уже у квітні 2008 року Харадінай був виправданий за усіма пунктами. Лише один із обвинувачених - колишній заступник Харадіная Лахі Брахімай - був засуджений до шести років позбавлення волі.

2010-го Міжнародний трибунал скасував виправдувальний вирок і вказав, що у Косові свідків у справі Харадіная залякуали. Деякі з них, як повідомляють ЗМІ, загинули за загадкових обставин. Відтак Харадінай знову постав перед міжнародним судом. Обвинувачення вимагало для косівського екс-прем'єра 20 років позбавлення волі. Проте його знову виправдано.

Герой та "хрещений батько"

Німецький історик й публіцист Ернст Кьолер вважає, що активне залякування свідків у Косові викликано тим, що етнічні албанці сприймають процес у справі Харадіная та інших польових командирів АВК як дискредитацію їхньої боротьби за незалежність Косова. Люди налаштовані "проти касти панів, сформованої з колишніх командирів повстанців, які сьогодні безупинно збагачуються, але не хочуть, щоб їхніх героїв прирівнювали до злочинців", - пояснює Кьолер.

Водночас Харадінай має і славу "хрещеного батька", який організував прибуткову торгівлю зброєю, цигарками та викраденими в Європі автомобілями. Однак автор книги "Косово - історія одного конфлікту" Ерих Ратфельдер нагадує, що "у Гаазі Харадіная судили за його діяння на посту командира Армії визволення Косова, а не за те, що після війни він ніби чинив тиск на своїх політичних супротивників у західному Косові".

Під час першого процесу у справі Харадіная були допитані близько ста свідків. Майже половина з них перебували під особливою охороною, тим не менш, їхні імена стали відомі у Косові. Тиск чинився й на свідків, які давали покази на другому процесі. Правозахисники у Косові вказують, що й цим свідкам не було забезпечено достатнього захисту міжнародним контингентом Євросоюзу з підтримки правопорядку в Косові.

З лави підсудних - в уряд

Рамуш Харадінай у Гаазі, 2008 рік
Рамуш Харадінай у Гаазі, 2008 рікФото: dapd

Між тим Харадінай ніколи не переховувався від міжнародного правосуддя. Він добровільно з'явився у слідчу в'язницю перед першим процесом та сам прибув до Гааги для участі у другому процесі. До винесення вироку він перебував на свободі, жив у столиці Косова Приштині.

Тепер, після виправдання, йому пророкують блискучу політичну кар'єру. За повідомленнями ЗМІ, уже розпочались неофіційні перемовини про коаліцію партії Харадіная "Альянс за майбутнє Косова" з "Демократичною партією Косова" нинішнього косівського прем'єра Хашима Тачі.

У Сербії ж і перший виправдувальний вирок викликав хвилю обурення. Багато сербів вважають Міжнародний трибунал упередженим. Однак, і багато сербів, які поставали перед трибуналом у Гаазі, були виправдані через неможливість доведення їхньої безпосередньої участі у злочинах.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою