1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

"Марсонавти" вийшли на волю

4 листопада 2011 р.

У Москві 4 листопада завершився найдовший в історії астронавтики експеримент з ізоляції. Шестеро чоловіків провели 520 днів в змодельованому космічному кораблі, що імітувало тривалість польоту на Марс і назад.

https://p.dw.com/p/1358z
Завершення "польоту на Марс"
Завершення "польоту на Марс"Фото: dapd/Russia Today

Три росіянина, китаєць, італієць і француз близько 11 години за середньоєвропейським часом залишили вузькі приміщення модуля літального апарату в московському Інституті біомедичних проблем. Співробітники дослідницької установи, які випустили "марсонавтів" на волю, відкривши запломбований, люк, назвали експеримент "Марс-500" вчасно й успішно завершеним.

Чоловіки, які виглядали досить блідими, залишили дослідницький модуль під гучні оплески своїх рідних в близьких, а також науковців з Росії та Німеччини, які стежили увесь час за перебігом експерименту. Попри блідий колір облич, "марсонавти" виглядали дуже щасливими.

Для такого щасливого виразу обличчя є кілька причин. Одна, логічна – це завершення довготривалого періоду ізоляції. Інша ж, як пояснив експерт Олександр Суворов, має природні причини: "Багате на кисень повітря поза стінами моделі літального апарату викликало в їхніх головах дуже особливе відчуття ейфорії", - пояснив науковець.

17 місяців в ізоляції

Експеримент "Марс-500" розпочався 3 червня 2010 року й тривав загалом 17 місяців. Метою було змоделювати переліт людей до Марсу й назад. Йшлося про подолання відстані загальним обсягом 50 мільйонів кілометрів, а також про віртуальну прогулянку Марсом. Учасники експерименту проводили на "борту" численні дослідження, водночас за межами модуля науковці уважно стежили за поведінкою екіпажу.

В московському експерименті взяли участь шестеро чоловіків
В московському експерименті взяли участь шестеро чоловіківФото: picture-alliance/dpa/ESA



Вже нині відомо, що є позитивна відповідь на питання, чи могла б людина витримати переліт на Марс і назад. Науковця, які слідкували за експериментом, також із здивуванням констатують, що на "борту" серед "марсонавтів" упродовж усього часу не виникало гострих конфліктів чи криз. Через небезпеку зараження після тривалої ізоляції учасники експерименту зможуть вийти на публіку через кілька днів, орієнтовно 8-го листопада.

Леся Юрченко/dpa, dapd
Редактор: Захар Бутирський

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою