1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Schmerzbehandlung

20 вересня 2011 р.

Кожен восьмий потерпає від хронічного болю. Кожен 15-й вживає знеболювальне. Часто це опіати, які мають серйозні побічні ефекти. Водночас біль можна ефективно тамувати електричними імпульсами.

https://p.dw.com/p/12ba3
Біль можна втамовувати різними способамиФото: bilderbox

Історія страждань Уте є типовою для багатьох людей, які потерпають від хронічного болю. У сорокарічному віці ця активна та життєрадісна жінка одержала діагноз грижі міжхребцевого диска. Спочатку була успішна операція, але двома роками пізніше стався рецидив хвороби. Після другої операції почалося запалення, наслідки якого стали невиліковними. «Ситуація була безвихідною», - згадує Уте.Тоді вона зовсім не могла рухатися, від нестерпного болю допомагав тільки морфій.

Залежність від знеболювального

Такі історії знайомі багатьом пацієнтам з хронічними болями. Мільйони людей регулярно одержують опіати для знеболювання, від яких  розвивається залежність, крім того, є також сила-силенна побічних ефектів.  Багато хто з таких пацієнтів замикається в чотирьох стінах, відмовляючись від повноцінного життя. Так само і Уте після невдалої операції прожила вісім років у повній ізоляції.

Schmerzmedizin Elektroden des Neurostimulators
Рядочок електродівФото: DW/F. Schmidt

Все змінилося, коли фахівці Кельнської університетської клініки імплантували жінці так званий нейростимулятор. Цей прилад успішно замінює медикаменти. Він складається з восьми крихітних електродів, котрі ніби тоненька паличка розміщуються вздовж хребта поблизу нервових стовбурів. Вони надсилають електричні імпульси. Від електродів біля хребта простягається кабель вздовж спини аж до стегон, там кріпиться батарея з панеллю управління.

Нейростимуляція працює завдяки, так би мовити, обдуренню мозку, пояснює нейрохірург Торстен Рітман. «Ми спрямовуємо електроди на спинний мозок, щоб нервові волокна, які передають сигнал болю до мозку, зупинили це на певному етапі. Тоді замість того, щоб потерпати від болю пацієнт відчуває лише приємне лоскотання там, де раніше боліло».

Нейростимуляція допомагає не лише людям, яких мучить біль після невдалих операцій, як в Уте. Цю методу використовують і при тяжких вірусних інфекціях, пораненнях або різних хворобах, які спричиняють сильний тривалий біль. Також і при порушеннях серцевого кровообігу, коли пацієнти потерпають від хронічного болю. У таких випадках подібна терапія навіть допомагає одужанню, наголошує Рітман. «Коли біль зникає, то пацієнт стає фізично активнішим, тож, у судинах поліпшується кровопостачання».

Нейростимуляція може також допомогти людям, які потерпають від фантомного болю після ампутації. У Кельнській клініці застосовують цей метод і для жертв збройних конфліктів або транспортних аварій.

Schmerzmedizin Neurostimulator Batterie
батарея нейросимулятораФото: DW/F. Schmidt

Імплантація приладу відбувається відносно швидко і, як правило, без проблем, запевняє Рітман. На шкірі робиться невеличкий розріз, через який просувають електроди до так званого епідурального простору, це простір, який знаходиться біля спинного мозку. Вже за кілька днів після операції пацієнт може залишити клініку.

Вимкнути біль

Життя Уте після такого оперативного втручання докорінно змінилося, хоча її хвороба нікуди не зникла. Однак нейростимулятор замінив знеболювальні медикаменти. У її випадку прилад функціонує постійно.

Пацієнтка може сама контролювати, наскільки сильно протидіяти болю. Для цього в неї є дистанційне керування, за допомогою якого вона може сама визначати інтенсивність електричних імпульсів. Інколи в жінки стаються тривалі напади судом, під час яких прилад потрібно вмикати на повну потужність. «Раніше під час таких нападів я кричала від болю, це було жахливо»,- згадує Уте. Тепер, за її словами, біль можна просто вимкнути.

Дистанційне керування  з'єднує пацієнтку за допомогою антени з передавачем сигналів. Раз на кілька днів вона мусить заряджати батарею. Цей процес відбувається за допомогою електромагнітної індукції. Тобто - Уте тримає антену біля стегна, там, де імплантовано прилад. «При цьому я можу трохи поратися по господарству, готувати або сидіти за комп'ютером», - розповідає жінка.

Така батарея розрахована на два роки роботи. Нейростимулятори існують вже давно. Ще наприкінці 1970-х років кельнські нейрохірурги проводили перші операції з імплантації таких приладів. Дехто з тодішніх пацієнтів досі продовжують носити ці пристрої. Тодішні прилади не були такими маленькими та непомітними, як теперішні. Лікування болю за допомогою нейростимуляції упродовж останніх десяти років значно просунулося вперед. Завдяки науково-технічному прогресу нині на ринку вже є маленькі та потужні батареї, а також кращі електроди та передавачі імпульсів з довшим терміном дії.

Автор: Фабіан Шмідт / Наталя Неділько
Редактор: Володимир Медяний