1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Женевській конвенції про статус біженців - 60 років

28 липня 2011 р.

28 липня 1951 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про статус біженців. Це основний міжнародний документ, який обумовлює права біженців і порядок поводження з ними.

https://p.dw.com/p/125Yz
Біженці в Судані
Біженці в СуданіФото: picture alliance / dpa

У тому далекому 1951 році, світ ще знаходився під впливом війни. Європа була заповнена біженцями, які втратили свої будинки, рідних і близьких. Держави-члени недавно створеної ООН постановили, що цю проблему можна вирішити лише спільно. В результаті була прийнята Конвенція про статус біженців, яка за 60 років не втратила своєї юридичної сили. У 46 статтях Конвенції детально описується те, хто являється біженцем, які він має права, і як повинні поводитися з біженцями країни, що дали їм притулок.

Згідно з Конвенцією, біженцем вважається той, хто через обґрунтовані побоювання переслідування на підставі раси, релігії, національності, приналежності до певної соціальної групи чи політичних переконань перебуває за межами країни, громадянином якої він є. Щоправда, гарантій отримання статусу біженця Женевська Конвенція не надає.

Заяв на притулок більше, ніж розраховували

Речник Управління по справах біженців при ООН Штефан Телекен вважає, що у ФРН побудована зважена і збалансована система надання притулку. "Німеччина сьогодні - це одна з небагатьох європейських країн, де питання біженців не стає темою передвиборних дебатів", - відзначив він. Однак так було не завжди. У 1990-ті роки в Німеччині кілька разів велася бурхлива суспільна дискусія про обмеження потоку біженців.

Правозахисна організація "Про Азюль" критикує роботу нинішнього уряду Німеччини. Правозахисники вважають, що уряд розраховує на 19 тисяч заяв на рік, а їх фактичне число наближається до 40 тисяч. Це подовжує терміни розгляду заяв, а їх подавці вимушені чекати рішення інколи довше за один рік. Проте, як повідомляє Міністерство внутрішніх справ, за перших шість місяців цього року було розглянуто вже 21 тисячу прохань. На першому місці по кількості біженців перебуває Афганістан. В першій десятці знаходиться і Російська федерація. Росіян, які попросили в цьому році в ФРН притулок, було 694 особи.

Біженці чи «економічні» мігранти?

Останнім часом, після низки революційних подій у країнах північної Африки проблема біженців до країн Західної Європи загострилася. Складність полягає в тому, як відрізнити «справжніх» біженців від звичайних «економічних» мігрантів, які прагнуть потрапити на заможний Захід у пошуках кращої долі.

Автор: Олександр Сосновський, Берлін
Редактор: Роман Гончаренко

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою