1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Німеччина сперечається щодо продажу танків Саудівській Аравії

6 липня 2011 р.

Урядові плани продажу німецьких танків Саудівській Аравії наразилися на жорстку критику з боку опозиції та за стінами парламенту. Але також у лавах правлячої коаліції ця тема викликала неоднозначну реакцію.

https://p.dw.com/p/11pki
Танк "Леопард"
Танк "Леопард"Фото: dapd

В урядових колах підтвердили, що німецька федеральна рада безпеки ще минулого тижня схвалила наміри продати Саудівській Аравії танки, повідомляє інформаційне агентство dpa, не називаючи джерела. Офіційного підтвердження, однак, поки що нема. Міністр оборони ФРН Томас де Мезьєр лише повідомив, що федеральна рада безпеки проводить свої засідання в умовах секретності. «І тут нічого не зміниться», - додав міністр.

За даними газети «Süddeutsche Zeitung», німецький кабінет міністрів уже поінформував про свої плани Сполучені Штати Америки й Ізраїль. Жодна із сторін не висловила якихось сумнівів, повідомляє видання з посиланням на урядові кола. У самій Німеччині плани продати Саудівській Аравії 200 надсучасних танків типу «Леопард» наразилися на сувору критику. На вимогу опозиції в середу цю тему порушили в Бундестазі.

«Зелені»: нелегальна оборудка

Лідер зелених Клаудія Рот розгледіла в таких діях порушення правил збройного експорту. «Це просто нелегально, - заявила вона в розмові з газетою «Passauer Neue Presse». У Німеччині заборонено постачати зброю до кризових регіонів, а також країнам, де порушуються права людини. «Всі ці обставини стосуються Саудівської Аравії», - наголосила Рот.

Депутат Європейського парламенту від «зелених» Барбара Лохбілер застерегла в одному із своїх інтерв'ю, що Німеччина таким чином перетворюється на «помічника саудівської диктатури». «Не можна постачати зброю в такий нестабільний регіон», - заявила колишня керівниця німецького відділення міжнародної правозахисної організації Amnesty International.

Раніше екс-лідер лібералів Вольфґанґ Ґерхард критично зауважив, що не годиться відправляти депутатів на літні канікули, не поінформувавши їх про деталі танкового контракту. Колишній міністр оборони Франц Йозеф Юнґ закликав не забувати про права людини при підписанні збройних контрактів. Також представники церков застерегли перед реалізацією планів продажу танків Саудівській Аравії. Гостра критика пролунала з боку керівництва соціал-демократів.

Експерт: зміна політики в сфері озброєння

Директор Інституту дослідження миру й політики безпеки при Університеті Гамбурга Міхаель Броска вбачає в урядових планах зміну німецької політики в сфері озброєння. Експерт не виключив, що крім економічних інтересів у випадку Саудівської Аравії може йтися й про інтереси політичні, спрямовані на посилення цієї держави. Водночас він вказав: якщо федеральна рада безпеки справді схвалила контракт, тоді буде вкрай складно знову відмовитися від нього. Залучені фірми можуть вдатися до юридичних кроків, підсумував експерт.

Володимир Медяний / dpa / dapd / kna
Редактор: Христина Ніколайчук